Ознака: патување

Кина предлага глобален систем со кју-ар кодови за патувањата

Кинескиот претседател Си Џинпинг предлага здравствен систем врз основа на кју-ар кодови за овозможување на патувањата во услови на пандемија. Тој повика на воведување...

Во ова време секое патување, па и ова низ Норвешка, е...

Драган Тодоровски со изложба на фотографии Изложбата под наслов „Фотобелешки од Норвешка“ на фотографот Драган Тодоровски e отворена во изложбениот салон на центарот за култура...

ЕУ ги договори мерките за патување во услови на епидемија

Членките на Европската унија постигнаа напредок во координирањето на заедничкиот пристап кон мерките за ограничување на патувањето во време на пандемија, а Европскиот совет...

Кружно патување на монахот

ЗА ТРИЛОГИЈАТА КРУЖНО ПАТУВАЊЕ, 2 Сценариото за филмот „Кружно патување на монахот“ е резултат на долго истражување за тоа што е карактеристично за Охрид и...

Мини-серијата „Третиот ден“ ја носи публиката на бизарно патување

По интригантната најава за серијата „Третиот ден“, чија премиера требаше да се одржи во мај годинава, уникатното телевизиско искуство е достапно на стриминг-платформата на...

ЗА ТРИЛОГИЈАТА „КРУЖНО ПАТУВАЊЕ“, 1

Трилогијата „Кружно патување“ е анимиран проект составен од три посебни целини, поврзани меѓусебно преку неколку важни компоненти - од текстот, трансформацијата во филмско сценарио...

Германија ја прошири листата на ризични подрачја за патување

Германското министерство за надворешни работи ги предупреди своите граѓани да не патуваат во неколку европски дестинации, поради порастот на бројот на случаи на коронавирус. Меѓу...

После седум милијарди години до Земјата допре космички сигнал од судар...

Замислете енергија од осум сонца испуштени во ист момент. Таков е гравитацискиот шок-бран, кој се прошири од сударот на две црни дупки. Сигналот од...

Унгарија воведува поригорозни мерки за патување од септември

Унгарската влада воведува поригорозни правила за патување во странство веќе од следниот месец, беше објавено од канцеларијата на унгарскиот премиер Виктор Орбан. Извршниот одбор...

СЗО: Постепено укинување на ограничувањата за патување

Земјите треба постепено да ги укинуваат мерките за ограничување на меѓународните патувања според проценките на ризикот и мора да им дадат приоритет на патувањата...