27.8 C
Skopje
27.9.2021 - 18:16

Ознака: патување

Да се олеснат ограничувањата за патување и да не се тестираат...

Европската комисија им предлага на земјите-членки постепено во текот на летото да ги олеснат ограничувањата за патување. Европската комисија исто така предложи дека луѓето кои...

Патување во Икарија

Етјен Кабе во 1840 година, во Лондон, анонимно го објавил делото „Патувањата и авантурите на лорд Вилијам Карисдал во Икарија“. Во 1842 година, во...

Хрват со велосипед патува низ Балканот, в петок ќе биде во...

Неколкумесечно патување со велосипед е сон на многумина авантуристи. Хрватот Иван Милун е веќе на пат и вози по југот на Европа – преку...

Бајден во јуни ќе патува во Брисел и Велика Британија

Американскиот претседател, Џо Бајден, ќе замине на своето прво патување во странство кон средината на јуни, во Велика Британија и Белгија, соопшти денеска Белата...

Зелени коридори за безбедно патување

Идејата за безбедно патување за време на пандемијата на глобално поле, на површина ја извади иницијативата за „зелен коридор“. Според земјите предлагачи на овој...

САД не препорачуваат патување во 100 земји

Стејт департментот на САД додаде на списокот околу сто земји во кои не се препорачува патување, вклучително и Хрватска, Велика Британија, Канада, Франција, Мексико...

Европа ќе ги казнува своите граѓани за патување во странство

Опасноста од коронавирусот ги принуди државите во Европа да воведуваат закони и строги регулативи со кои ќе им се ограничува правото на жителите да...

Шпанија ја укина забраната за патување во Велика Британија

Шпанските власти ја укинаа забраната за патување во Велика Британија, која беше воведена поради појавата на мутираната форма на коронавирус во таа земја, информираат...

Вакцинираните против ковид-19 ќе добијат поголема слобода?

Авиокомпаниите и работодавачите кои ќе бараат доказ за имунитет на коронавирус ќе дејствуваат во интерес на јавноста Автор: Џон Гапер Фајненшл тајмс Откако „Квантас“ неделава предупреди дека...

Милиони Американци ги игнорираа предупредувањата за Денот на благодарноста

Милиони Американци отпатуваа на семејни средби на Денот на благодарноста и покрај предупредувањата на експертите да не го сторат тоа поради постојаното зголемување на...