Ознака: патувања

Во САД ќе може да се патува со сите вакцини одобрени...

САД од 8 ноември ги отвораат своите воздушни граници за целосно вакцинирани странски посетители кои имаат примено една од седумте одобрени вакцини против ковид-19...

Оние што сакаат да патуваат да се информираат за условите за...

Народниот правобранител упатува апел до граѓаните пред планираните патувања да се информираат за условите за патување што важат при излез и напуштање на државата,...

Зошто ковид-пасошите можат да предизвикаат застој во трансферот на патници?

Граничните премини, аеродромите и пристаништата ќе функционираат побавно од времето пред пандемијата, бидејќи слабата координација помеѓу земјите околу употребата на дигиталните т.н. ковид-пасоши временски...

Путин: Кога ќе се развијат антителата ќе имам повеќе патувања и...

Рускиот претседател, Владимир Путин, првпат се обрати до јавноста по приемот на вакцината против коронавирус. Путин рече дека, кога ќе му се формираат антитела, тој...

Словачка забрани напуштање на земјата за празниците

Владата во Словачка забрани напуштање на земјата поради празниците со цел да се забави пандемијата на коронавирусите, објавија словачките медиуми . Владата соопшти дека патувањата...

ЕК: Намалете го патувањето, но не затвораjте ги границите

Европската комисија ќе испрати писмо до земјите членки во кои ги повикува да се придржуваат кон договорените упатства кога станува збор за можни ограничувања...

Израел и Грција постигнаа договор за слободно патување на вакцинираните туристи

Израел и Грција се согласија дека нивните граѓани, кои примиле вакцина против коронавирусот, ќе може слободно да патуваат во двете земји. - Треба да им...

Велика Британија од понеделник ги затвора сите коридори за патување

Велика Британија ги зајакнува граничните контроли за да спречи нови видови на коронавирус да влезат на нејзината територија, суспендирајќи ги коридорите преку кои државјани...

Бизнисмените од регионот бараат „зелени линии“ за деловни патувања

Усогласени правила и протоколи, т.н. зелени линии, за патување на бизнисмените или на нивни претставници и вработени во земјите од Западен Балкан, заради непречено...

Германија ги повика граѓаните да не патуваат во високоризични земји

Германија ги повика своите граѓани да престанат да патуваат во земји и региони за кои се смета дека се изложени на голем ризик од...