Ознака: патријарх

Вселенскиот патријарх Вартоломеј повика на прекин на војната во Украина

Вселенскиот патријарх Вартоломеј повика на итен прекин на војната во Украина. -Војната го поткопува човечкото достоинство и е провокативно кршење на Божјата заповед да се...

Дали новиот патријарх на СПЦ значи и нов однос кон МПЦ?

Новиот патријарх на СПЦ, Порфириј, се смета дека гравитира кон конзервативното крило на црквата, близок на бачкиот епископ. Порфириј е всушност и негово „духовно...

Патријархот Вартоломеј ја прифатил одговорноста за МПЦ-ОА

Македонските владици сега мора да останат доследни на својата историска одлука да се изборат за признавање на автокефалноста на нашата црква преку апелациската постапка...

Вучиќ бара „благослов“ за политиката за разграничување

Патријархот на СПЦ, Иринеј, во изјавата за медиумите рече дека претседателот Вучиќ јуначки се бори за Србија, за Косово и Метохија и за сѐ...

Рускиот патријарх во посета на Тирана

Патријархот московски и на цела Русија, Кирил, в сабота ќе допатува во тридневна посета на Албанија. Поради посетата се преземени засилени безбедносни мерки од страна...