17.8 C
Skopje
26.7.2021 - 6:50

Ознака: патници

Превозот на патници оди во рикверц

Поради пандемијата, бројот на патници во автобускиот, железничкиот и авионскиот транспорт е значително намален. Инволвираните стравуваат дека одредени фирми нема да ја преживеат зимава,...

Владата утре ќе одлучи дали ќе се бара ПЦР-тест за патниците...

Комисијата за заразни болести утре ќе одлучува за воведување тестови за патниците што само минуваат низ земјава. Министерот за здравство, Венко Филипче, смета дека...

Драстично намален бројот на патници што користaт автобуски превоз

Според податоците на Државниот завод за статистика, во второто тримесечје од 2020 година, во патниот патнички превоз со автобуси се превезени вкупно 7.136 илјади...

Засега нема воведување на ПЦР-тестови за патниците кои транзитираат низ Македонија

Засега нема одлука за воведување на ПЦР тестови за граѓаните кои транзитираат низ Македонија. На денешниот состанок на Комисијата за заразни болести беше разгледана информацијата...

Автобусите отсега ќе можат да превезуваат поголем број на патници

Автобусите отсега ќе може да пренесуваат патници со 75 отсто од капацитетот, наместо досегашните 50, одлучи Владата на седница. - На предлог на Комисијата за...

Филипче: Ќе разговараме за воведување на ПЦР-тест за патниците

Ниту еден од патниците којшто бил тука во нашата земја со престој како двојно државјанство финско и македонско не е на листата на Државниот...

Бројот на патниците да изнесува најмногу половина од капацитетот на автобусот

На денешната седница Владата ја дополни уредбата со законска сила примена на Законот за превоз во патниот сообраќај за време на вонредна состојба, со...

Хонгконг тестира кабини за дезинфекција на патниците

Аеродромот во Хонгконг тестира кабина што целосно ги убива сите вируси, вклучувајќи го и коронавирусот на кожата, за само 40 секунди. Доволно е патникот...

Авиокомпанијата „Емиратс Ерлајнс“ прави брзи тетстови за патниците

Авиокомпанијата „Дубаи Емиратс Ерлајнс“ објави дека е првата што организира брзи тестирања на меѓународниот аеродром Емирати за да открие случаи на новиот коронавирус меѓу...

Авионските патници од Милано и Венеција ќе пополнуваат прашалник

Патниците што во земјвата доаѓаат со авиокомапнијата „Визер“ од Милано и Венеција уште во авион ќе пополнуваат прашалник со податоци за нивно полесно лоцирање...