Ознака: патишта

Укината забраната за камиони на патниот правец Маврово-Дебар

Укината е забраната за движење на тешки товарни возила на патниот правец крак Маврово-Дебар, информира ЈП Македонијапат. Забраната е укината во 7:30 часот.

Забрана за тешки товарни возила на патот Маврово-Дебар

На патниот правец крак Маврово – Дебар од 17.20 часот е воведена забрана за сообраќај на тешки товарни возила. Од ЈП Македонија пат соопштија дека...

Вештачка интелигенција во „тојота концепт и“ на патиштата од 2020 година

„Тојота“ ќе започне со интегрирање напредна технологија од полето на вештачката интелигенција во своите патнички автомобили од 2020 година. Наедно го претстави системот на...

Слаб снег на Маврово, Стража и Попова Шапка, патиштата проодни

Слаб снег претпладнево провејува во Маврово, на планинскиот превој Стража и на Попова Шапка, но не се задржува на коловозот, информираат од јавното претпријатие...

Северна и Јужна Кореја договорија повторно воспоставување железничките и патните мрежи

Северна и Јужна Кореја денеска постигнаа договор да започнат со повторно воспоставување железнички и патни мрежи меѓу двете земји. Договорот беше постигнат по дискусијата...

СБ ќе инвестира околу 70 милиони евра за капитални проекти во...

За реконструкција и изградба на локални патишта ќе се инвестираат околу 70 милиони евра, кои ќе се обезбедат преку Светска банка(СБ), најави денеска министерот...

Без поголеми задржувања на граничните премини, зголемен интензитет на сообраќајот на...

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Зголемен е интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини, а на граничните...

Сугарески: Градежните активности ќе дадат резултати во следниот квартал

Градежните работи и други капитални проекти на патната мрежа ќе придонесат за раст на градежништвото во втората половина на оваа година со што позитивно...

Сообраќајот се одвива по влажни коловози

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини...

Зајакнати сообраќајни контроли на патиштата

Зајакнување на сообраќајните контроли во Скопје, но и во другите градови на земјава со цел да се намали бројот на сообраќајните прекршоци, најави денеска...