3.7 C
Skopje
11.12.2019 - 21:50

Ознака: патишта

Отсечени села и непроодни патишта во делови од Македонија

Снежните врнежи го блокираа сообраќајот на повеќе патишта во Македонија кон повисоките населени места, во сила се забрани за камиони преку повеќе планински превои,...

Проодни патиштата до охридските и струшките села, снежната покривка околу 35...

Проодни се патиштата до речиси сите населени места во охридско-струшкиот регион. Снежната покривка во Охрид е 33 сантиметри, а околу 35 сантиметри е и...

Снегот го отежна сообраќајот, забрани за камиони на дел од патиштата

Студениот бран со врнежи од снег што ја зафати Македонија го отежна одвивањето на сообраќајот, но засега без застои и посериозни проблеми. На  Меѓународниот...

Укината забраната за камиони на патниот правец Маврово-Дебар

Укината е забраната за движење на тешки товарни возила на патниот правец крак Маврово-Дебар, информира ЈП Македонијапат. Забраната е укината во 7:30 часот.

Забрана за тешки товарни возила на патот Маврово-Дебар

На патниот правец крак Маврово – Дебар од 17.20 часот е воведена забрана за сообраќај на тешки товарни возила. Од ЈП Македонија пат соопштија дека...

Вештачка интелигенција во „тојота концепт и“ на патиштата од 2020 година

„Тојота“ ќе започне со интегрирање напредна технологија од полето на вештачката интелигенција во своите патнички автомобили од 2020 година. Наедно го претстави системот на...

Слаб снег на Маврово, Стража и Попова Шапка, патиштата проодни

Слаб снег претпладнево провејува во Маврово, на планинскиот превој Стража и на Попова Шапка, но не се задржува на коловозот, информираат од јавното претпријатие...

Северна и Јужна Кореја договорија повторно воспоставување железничките и патните мрежи

Северна и Јужна Кореја денеска постигнаа договор да започнат со повторно воспоставување железнички и патни мрежи меѓу двете земји. Договорот беше постигнат по дискусијата...

СБ ќе инвестира околу 70 милиони евра за капитални проекти во...

За реконструкција и изградба на локални патишта ќе се инвестираат околу 70 милиони евра, кои ќе се обезбедат преку Светска банка(СБ), најави денеска министерот...

Без поголеми задржувања на граничните премини, зголемен интензитет на сообраќајот на...

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Зголемен е интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини, а на граничните...