17.8 C
Skopje
26.7.2021 - 7:08

Ознака: патеки

Се реконструираат четири пешачки патеки во Козле

Општина Карпош започна со изведба на четири пешачки патеки во населбата Козле. Имено, во тек е реконструкција на два пристапа - влезови кон зградите на...

Булеварот Александар Македонски ќе добие велосипедски патеки

Екипите на Град Скопје почнаа градежни активности за реконструкција на булеварот Александар Македонски во Гази Баба, на потегот од крстосницата со улица 16. Македонска...

Промовирани маркираните планинско – велосипедски патеки на Попова Шапка

Здружението „Планинарски клуб Шара ски – Тетово“ денеска ги промовира обележаните крос-кантри планинско-велосипедски патеки на Попова Шапка. - Примарна цел на проектот е маркирање и...

Велосипедистите на тест за снаодливост низ градот

Велосипедските патеки често се користат како паркинг-места и се исполнети со автомобили, а по улиците велосипедистите се изложени на голема опасност поради лошите услови...

Фарма за снег во Швајцарија

На крајот од минатата скијачка сезона биле собрани повеќе од 24.000 кубни метри снег и тој бил покриен со специјална фолија. Оваа снежна резерва...

Вон останува на патеките за да го надмине рекордот на Стенмарк

Американката досега оствари 82 победи во Светскиот скијачки куп, четири помалку од славниот Швеѓанец Американската скијачка Линдзи Вон (33) најави повлекување од скијањето по завршувањето...