Ознака: пасоши

Германија планира да им одземе пасоши на борци на ИД

Германија има намера на борците на Исламската држава да им ги одземе државјанствата, пренесуваат германски медиуми. Планот, за кој се договориле министерот за внатрешни работи...

Во пасошите почна да се става печат со новото име

Печат со новото име Република Северна Македонија почна да се става во пасошите при влез или излез од државата, во согласност со спроведувањето на...

Британците се повеќе стануваат Германци: Поради брегзит го сакаат нивниот пасош

Во 2017 година, 7.500 британски државјани се запишани во германската книга за државјанства, соопшти Сојузната канцеларија за статистика во Висбаден. Во соопштението се наведува дека...

Британците масовно аплицираат за ирско државјанство

Бројот на Британци кои аплицирале за ирско државјанство е речиси двојно зголемен во споредба со 2015, годината пред референдумот во Британија за излегувањето...

Пасоши ќе се издаваат во сабота и недела во две смени

Министерството за внатрешни работи ќе организира издавање на пасоши во сабота и во недела, најави заменик министерот за внатрешни работи, Агим Нухиу. Според него, МВР...

ЕК презема мерки со цел да се справи со купени пасоши...

Европската комесарката за правда Вера Јурова, најави дека Европската Комисија ќе презема мерки да се справи со сѐ побројните „купени“ пасоши од ЕУ земји...

Спасовски: Граѓаните ќе ги добиваат пасошите на домашна адреса

Министерството за внатрешни работи прави анализи на целокупниот процес за вадење лични документи, на телефонското закажување на терминот што сега се спроведува преку приватна...