Ознака: партнерство

Американскиот грант за Македонија се зголемува од 8 милиони на 56...

Владата на денешната седница ја разгледа и усвои информацијата за потребa од склучување на нов усогласен текст на Договорот за грант за партнерство меѓу...

Заев до Брнз: Стратешкото партнерство ќе го кренеме на следно ниво...

Претседателот на Владата, Зоран Заев, вчера ја прими во прва посета во новиот мандат амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Кејт Брнз, која му честиташе...

Еуроимпекс во партнерство со меѓународниот проект во рамките на програмата „Еразмус...

Компанијата Еуроимпекс, го продолжува партнерството со меѓународниот проект во рамките на Програмата „Еразмус+“ која се случи во февруари месец тековнава 2020-та година. Продолжувајќи ја традицијата...

„Македокс“ почнува партнерство со три етаблирани фестивали за документарни филмови

Фестивалот за документарни филмови „Македокс“ е дел од нова мрежа во која учествуваат фестивали од Германија, Шпанија и Франција. Мрежата е именувана Фестдокс нетворк, а...

По САД и Турција, партнерство со Грција и Бугарија

Како идна членка на НАТО, Македонија има голем број безбедносни партнери, но сепак се истакнуваат релациите со две членки на НАТО, САД и Турција,...

Стратегиско воено партнерство со Грција

Се најавува ли можност Македонија и Грција воено да соработуваат по три декади заладени безбедносни релации, поради спорот за името, и дали таа соработка...

Нов тест за трансатлантското партнерство

Однесувањето на Трамп и неговото демонтирање на одамна воспоставените норми на глобалната дипломатија го иницираат прашањето дали НАТО, сојузот што ја зачува глобалната стабилност...