Ознака: партија

Законот за ЈО не е партија политички покер

Политичката неизвесност околу носењето на новиот закон за ЈО се продлабочува. Партиите од власта и од опозицијата остануваат секоја со својот шпил карти во...

Во име на демократијата, за сметка на партијата и Господ

Религијата и нацијата на Балканот се цврсто поврзани, но проблемите се јавуваат кога религијата ќе се поврзе со национализмот. Последиците од тоа се катастрофални...

Ахмети си ја прочисти партијата

На четвртиот конгрес на ДУИ, кој се одржа изминатиот викенд во Скопје, лидерот Али Ахмети со акламација повторно беше избран за лидер на партијата,...

Салвини вети дека ќе се врати на власт и упати предупредувања...

Матео Салвини, лидерот на италијанската десничарска партија Лига, вети дека ќе се врати на власт и ѝ порача на ЕУ дека неговите сонародници не...

Како премиерите станаа македонски султани

Наместо независна и функционална парламентарна демократија, државата сѐ повеќе се претвора во класичен „премиерски систем“. Впечатокот е дека во текот на повеќе изборни циклуси...

Нема живот без партија

Партија, партија. Оваа партија, онаа партија. Партија на власт, партија во опозиција. Едната партија ваква, другата таква. Просто да имаш чувство дека луѓето повеќе...

Партијата на Путин загуби една третина од пратениците во Москва

Руската владејачка партија Единствена Русија, која е поддржана од претседателот Владимир Путин, по локалните избори загуби околу една третина од местата во градскиот совет...

Две третини од студентите се партиски активисти

Повеќето од младите во Република Српска стануваат членови на некоја партија и во средните училишта Повеќе од 60 отсто од студентите на јавните универзитети во...

Рејтингот на партијата на Ѓукановиќ во голем пад

Последните истражувања на јавното мислење во Црна Гора покажуваат пад на рејтингот на владејачката Демократска партија на социјалистите, предводена од Мило Ѓукановиќ, кој е...

До ЕУ преку партија „не лути се, човече“

И по последниот документ на тимот предводен од германскиот експерт Рајнхард Прибе, според согледувањето на институтот за демократија „Социетас цивилис“ од Скопје, се мултиплицираа...