11 C
Skopje
22.10.2020 - 14:13

Ознака: партии

Во која категорија се лидерите на албанските политички партии

Постојат и индикации и примери што покажуваат какви-такви напори на правосудниот систем да постапува неселективно во рамките на Уставот и законите. Но она што...

Управниот суд ги одби сите тужби од партиите за изборите

Управниот суд ги одби сите 185 тужби што политичките партии ги поднесоа за изборите и ги потврди решенијата на Државната изборна комисија. „Денешните јавни расправи...

Управниот суд досега не прифати ниту една тужба во однос на...

Управниот суд и во вториот ден од својата работа не прифати ниту една од тужбите поднесени од политичките партии во врска со изборниот процес. Негативни...

Помал одзив, повеќе мандати за албанските партии

Според првиот човек на Институтот за политички истражувања - Скопје (ИПИС), Владимир Божиновски, бројот на мандатите што ги добиваат партиите од албанскиот етнички блок...

Донтовиот модел повторно им пресуди на помалите партии

Според предизборните анализи, малите партии од македонското политичко милје, кои одлучија самостојно да настапат на овие предвремени парламентарни избори одржани во специфичен пандемиски амбиент,...

Филипче: Партиите да ги почитуваат сите протоколи и мерки во кампањата

По објавениот датум за избори, министерот за здравство, Венко Филипче, упатува апел до сите политички чинители за спроведување на целиот изборен процес без загрозување...

Блиска поврзаност меѓу партиите и верските здруженија

Во извештајот на американскиот Стејт департмент се посочува на голем број проблеми за непочитување на слободата на вероисповед на граѓаните од балканските простори Во земјите...

Партиите не ги пријавуваат донациите

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА Финансискиот извештај на политичките партии за 2019 година што е објавен од Централната изборна комисија на Босна и Херцеговина покажува дека некои...

Карантински викенд-политички реплики

Ниту во овој карантински продолжен викенд не изостанаа политичките и здравствените реплики и натегања околу состојбата во земјава. И покрај континуираниот раст на бројот...

Партиите продолжуваат да се препукуваат околу аудио-снимки објавени на Јутуб

Откако денеска дел од медиумите објавија четири аудио-материјали на кои, наводно, се слуша гласот на претседателот на СДСМ, Зоран Заев, стигнаа реакции од СДСМ...