Ознака: партениј

Отецот Партениј продолжува да го јакне духот на МПЦ како епископ

Во пристапната беседа, епископот Партениј имаше емотивна порака во која посочи дека ја доверува и јавно ја исповеда својата неприкосновена предаденост кон неговиот македонски...

Хиротонисување на игуменот Партениј во епископ антаниски

Денеска и утре во Бигорски и во „Света Софија“ во Охрид По четврт век како монах и игумен на бигорскиот манастир „Св. Јован Крстител“, за...

Архимандрит Партениј ја прими највисоката почесна награда на ЕУ „Граѓанин на...

На свеченоста организирана во Парламентот на Европската Унија, на Игуменот на Бигорскиот манастир архимандрит Партениј му беше врачена највисоката почесна награда на ЕУ...