Ознака: парно греење

Битиќи: Топлинската енергија во Скопје ќе биде испорачана навреме

Навреме ќе биде испорачана топлинската енергија до домаќинствата во Скопје, граѓаните не треба да се грижат, порачува вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи. На денешната...

Парното поскапува за 14,18 проценти од август, одлучи Регулаторна

Од 1 август цената на парното греење ќе биде зголемена за 14,18 проценти, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Тоа значи дека кај просечна...

Кој ќе ги грее скопјани наесен – топката се префрла додека...

Се поставува прашањето кој ќе ја преземе работата на Балкан енерџи груп (БЕГ) наесен, откако Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) соопшти...

Заврши грејната сезона

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) ја информира јавноста дека согласно Правилата за снабдување со топлинска енергија заклучно со денес 15 април...

ЕСМ го презема управувањето со БЕГ

ЕСМ го презема работењето на БЕГ и на Топлифкација Скопје Север, што се предвидува со кризната состојба на пазарот со топлинска енергија која ја...

Прогласена кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија

На вечерашната владина седница донесена е и одлука за постоење на кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија. Со оваа одлука, донесена на предлог на...

БЕГ: Имаме гас само за до утре, Владата да го преземе...

БЕГ има пари за набавка на гас до крајот на утрешниот ден, велат од компанијата за производство на топлинска енергија „Балкан енерџи“ - ДООЕЛ...

Владата ги повика надлежните компании и градските власти итно да обезбедат...

Владата ги повика надлежните компании и градските власти итно да обезбедат топлинска енергија во домовите на граѓаните на Скопје, откако жители на неколку делови...

Град Скопје ќе дистрибуира топлинска енергија и ветува пониски сметки

На денешната владина седница е донесена одлука на Град Скопје да му се даде на трајно користење, топловодната мрежа, со која ќе управува новоформираното...

Укинатиот паушал сѐ уште им создава главоболки на исклучените

Ниту еден граѓанин што живее во сопствен стан и што бил исклучен од системот за централно греење пред 31 март 2019 година нема да...