Ознака: парламент

Вуцис: Само со исполнети предуслови, договорот ќе се ратификува во грчкиот...

Атина, 1 јуни 2018 (МИА) - Само доколку се исполнат и завршат сите предвидени услови од договорот, тогаш ќе се ратификува од парламентот, рече...

Џафери: Коалицијата ќе одлучи кога Законот за јазиците ќе оди во...

Законот за јазиците ќе биде испратен во „Службен весник“ во соодветно време, повтори вчера претседателот на парламентот, Талат Џафери, на средбата со новинарите, истакнувајќи...

Имињата на новите министри денеска во парламентот

Премиерот Зоран Заев вчера најави дека денеска до парламентот ќе ги достави имињата на новите министри во Владата. - Реконструкцијата ќе ја предложам утре, затоа...

Џафери: Конструктивни разговори за потребата од дорегулирање на односите во Парламентот

Разговорите во рамки на процесот Жан Моне се одвиваат во контруктивна, работна атмосфера, со консензуален став на учесниците за потребата од регулирање, односно дорегулирање...

Владата си удира цврсти темели за нов неуспех

Точно дека ова што сега го имаме не е ниту политичка криза ниту криза на владината коалиција, но дефинитивно е кадровска криза, и тоа...

Естрадни ѕвезди, пејачи, актери и кошаркари во трка за словенечкиот парламент

Повеќе словенечки спортски и естрадни ѕвезди се кандидираат за влез во новиот словенечки парламент на изборите што треба да се одржат на почетокот на...

Грчкиот парламент одобри продажба на електроцентралите

Грчкиот парламент изгласа денеска продажба на електроцентрали од Националната електро-компанија и покрај протестите на вработените, кои ја оквалификуваа продажбата како „национален криминал“. Мнозинство пратеници го...

Британските пратеници формираа група за борба против руското влијание

Британските пратеници формираа специјална група, која се фокусира на руското мешање, истакнувајќи дека мора повеќе да се направи за да се разбере дименизијата на...

Пукање со ќор фишек или со вистинска муниција

Од досегашната 27-годишна традиција на повеќепартиски плурализам во Република Македонија, не е забележано дека некоја влада (или министер) биле сменети со интерпелација. Во таа...

Виното созрева во буре, демократијата во парламентот

Практиката на бојкотирање на работата на Собранието, како израз на политичко несогласување што во јавноста народски се доживува како инаетење, како да се претвори...