Ознака: парламент

Заев им вети на жените еднаква застапеност во парламентот

Премиерот Зоран Заев на обраќањето на денешниот Форум на жените на Социјал-демократскиот сојуз на Македонија на кој беше одбележан нивниот 20 роденден, им вети...

Линдзи Хојл е новиот претседател на британскиот парламент

Линдзи Хојл е избран за нов претседател на британскиот парламент. Тој вети дека дискусиите во врска со излегувањето на Велика Британија од Европската Унија...

Пратениците во Британија избираат нов претседател на Парламентот

Пратениците од британскиот парламент денеска избираат нов претседател на Парламентот. Во првиот круг од гласањето беа елиминирани двајца кандидати, пренесува „АП“. Линдзи Хојл, кој моментално...

Неизвесни избори и брегзит

Британскиот премиер Борис Џонсон се надева дека предвремените избори, предвидени за 12 декември, ќе му обезбедат нов мандат за неговиот договор за брегзит и...

Британскиот парламент ја усвои програмата на Џонсон

Британскиот парламент синоќа ја усвои програмата на владата на премиерот Борис Џонсон, што се оценува како ненадејна победа за конзервативниот премиер, една недела пред...

Претседателот на британскиот парламент одби гласање за договорот за брегзит

Барањето на британската влада пратениците да гласаат со „да“ или „не“ за договорот за брегзит што го постигна премиерот Борис Џонсон со ЕУ, беше...

Џонсон: Предлог-законот за брегзит ќе го испратам во парламентот идната недела

Британскиот премиер Борис Џонсон им порача на пратениците дека од Брисел нема да бара ново одлагање. Тој треба да побара одлагање на датумот за...

Италија ќе заштеди милиони со намалување на бројот на пратеници

Италијанскиот Парламент изгласа намалување на бројот на пратеници за повеќе од една третина, како дел од уставните реформи за кои се залагаше движењето Пет...

Европскиот парламент незадоволен од предлозите на Џонсон за брегзит

Предлозите кои британскиот премиер Борис Џонсон ги презентирал за договорот за излез на Велика Британија од ЕУ ни од далеку не се во корелација...

Џонсон изгуби уште едно гласање во британскиот Парламент

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска повторно изгуби едно гласање во Парламентот, бидејќи пратениците го отфрлија владинииот предлог за тридневна пауза во законодавниот дом, со...