Ознака: парламент

Макрон го загуби апсолутното мнозинство во парламентот, пратениците му бегаат

Емануел Макрон го изгуби своето мнозинство во Националното собрание на Франција откако група „дезертери“ од неговата партија ЛЕРМ преминаа во новата левичарска групација, што...

Турканици и вербални пресметки меѓу пратеници пред српскиот парламент

Пратеник бил нападнат утринава пред српското Собрание. Како што пренесуваат локалните медиуми, претседателот на НСС, Маријан Ристиќевиќ, при влегување во Собранието вербално бил нападнат...

Џафери: Собранието може да се врати само на следните избори

Собранискиот спикер Талат Џафери останува на ставот дека парламентот откако се распушти не може да се свика пред да се одржат парламентарни избори. Тој...

Во австрискиот парламент се крадат средства за дезинфекција

Дезинфекциските средства во австрискиот Парламент ќе се дополнуваат само врз основа на барање затоа што е утврденo дека се крадат, се наведува во неодамнешниот...

Маж се самоуби пред парламентот во Белград

Непознат маж, на околу 50-годишна возраст, изврши самоубиство вечерва пред зградата на Собранието во Белград, соопшти српската полиција, пренесуваат српските медиуми. Човекот, според информациите, со...

Претседател на Русија ќе може да биде само Русин

Рускиот претседател Владимир Путин денеска во Долниот дом на парламентот го поднесе во пакетот уставни измени. Документот, кој содржи измена на член 81, став 4,...

Ќе проработат ли брзите прсти пред распуштање на парламентот

ВО СОБРАНИСКА ПРОЦЕДУРА НЕКОЛКУ КЛУЧНИ ЗАКОНИ Пред актуелниот собраниски состав има неколку законски предизвици со кои треба тој да се справи, до најавеното распуштање на...

Инцидент во српското собрание, лидерот на „Двери“ упадна со транспарент

Во српското собрание денеска дојде до инцидент, кога на седница упадна лидерот на движењето „Двери“, Бошко Обрадовиќ, со транспорент на кој пишуваше „Мило крадецу,...

Британскиот Парламент го одобри законот за брегзит

Британскиот премиер, Борис Џонсон, денеска доби одобрение за законот за брегзит во Парламентот, прв чекор кон исполнување на неговото изборно ветување за напуштање на...

Хемиски напад во Парламентот на Грузија

Парламентот во Грузија ја прекина работата на четири часа откако во објектот била испрскана супстанца со непријатен мирис. Претседателот на Парламентот, Арчил Талакваѕе, рекол...