Ознака: парламент

Парламентот зрел за крупни реформски зафати

НОВИОТ СОБРАНИСКИ СОСТАВ СО ПРОСЕЧНА ВОЗРАСТ ОД 45 ГОДИНИ Во новиот парламентарен состав има и доволно младешка енергија, но и доволно искуство за ефикасно работење...

Заев: Се обврзуваме да градиме независен и одговорен парламент

Се обврзуваме да градиме независен и одговорен парламент, вистински дом на демократијата на сите граѓани, порача лидерот на СДСМ, Зоран Заев по повод конститутивната...

Конституиран новиот српски парламент

Со полагање заклетва на народните пратеници, конституиран е новиот парламент во Србија. Со седницата претседаваше најстарата, 91 годишна пратеничка Смилја Тишма, а седницата се одржа...

Kонститутивната седница на српскиот парламент ќе се одржи в понеделник

В понеделник ќе се одржи конститутивната седница на собранието на Србија, на која ќе бидат потврдени мандатите на народните пратеници. Тогаш ќе бидат избрани и...

Австралискиот парламент ја прекина работата поради коронавирусот

Австралискиот парламент ја прекина работата во наредните две недели за да не се заразат пратениците со коронавирусот, изјави денеска премиерот Скот Морисон. Одлуката е донесена...

Тупаници и балони полни со вода летаа во тајванскиот парламент

Жестока дебата ескалираше во тепачка во тајванскиот парламент, по трет пат во рок од 15 дена, при што некои пратеници ги напаѓаа противниците со...

Борис Џонсон учествуваше во сообраќајна несреќа кога на улицата истрча демонстрант

Британскиот премиер, Борис Џонсон, учествуваше во сообраќајна несреќа, кога демонстрант скокна пред возилото во кое се наоѓал тој. Како што пренесе „Скај њуз“, сè се...

Пратениците во Хонгконг испрскаа смрдлива течност во парламентот во знак на...

Полицијата и пожарникарите влегоа во парламентот во Хонгконг откако двајца продемократски пратеници испрскаа смрдлива течност во знак на протест против масакрот на плоштадот Тијананмен...

Макрон го загуби апсолутното мнозинство во парламентот, пратениците му бегаат

Емануел Макрон го изгуби своето мнозинство во Националното собрание на Франција откако група „дезертери“ од неговата партија ЛЕРМ преминаа во новата левичарска групација, што...

Турканици и вербални пресметки меѓу пратеници пред српскиот парламент

Пратеник бил нападнат утринава пред српското Собрание. Како што пренесуваат локалните медиуми, претседателот на НСС, Маријан Ристиќевиќ, при влегување во Собранието вербално бил нападнат...