12.2 C
Skopje
18.7.2019 - 5:08

Ознака: парламент

Демонстрантите упаднаа во парламентот на Хонгконг, нанесена е огромна штета

Демонстрантите кои попладнево неколку часа го држеа парламентот на Хонгконг под опсада, насилно упаднаа во централната сала на парламентот, пренесува Би-би-си. Целта на демонстрантите беше...

Раѓање на парламентот

Даниел Грос Изборите за Европарламентот порано беа здодевна работа, заборавени од гласачите и едвај забележани од медиумите. Но изминатите избори, што беа одржани во последниот...

Ципрас денеска ќе го поднесе барањето за распуштање на парламентот

Грчкиот премиер Алексис Ципрас попладнево ќе побара од претседателот во земјата, Прокопис Павлопулос, распуштање на парламентот и распишување на предвремени парламентарни избори. Како што најави...

Во парламентот финишира дебатата за реформата

Со предлог-законот за Агенцијата за национална безбедност и предлог-законот за координација на безбедносно-разузнавачката заедница во РСМ, кои вчера беа на пленарна седница на парламентот,...

Тепачка во парламентот на Хонг Конг

Во Парламентот на Хонг Конг денеска настана хаос кога приврзаниците и противниците на контроверзните амандамани на законите за екстрадиција се судрија на влезот во...

Македонец за првпат ќе биде пратеник во албанскиот парламент

Генералниот секретар на единствената македонска партија во Албанија, Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ), Васил Стерјовски, ќе биде прв македонски пратеник во албанскиот Парламент. -...

Хан: Парламентите на Балканот не функционираат како што сака ЕУ

Европскиот комесар за проширување, Јоханес Хан, во интервју за „Агенција Европа“ забележува дека парламентите во повеќето земји од Западен Балкан сѐ уште не функционираат...

Може ли парламентот да го реши брегзит?

Британските пратеници одлучија да ја преземат контролата на процесот за брегзит од рацете на премиерката Меј, прифаќајќи го амандманот за т.н. индикативно гласање. Пратениците...

Парламентот нема да работи од 1 април, заради предизборната кампањa

Собранието на Република Северна Македонија нема да работи од 1 април кога почнува предизборната кампања за претседателските избори. Претседателот на Парламентот, Талат Џафери вели дека...

Собранието денеска нема да заседава – одложени двете пленарни седници

Од Собранието на Македонија информираат дека се одложуваат за денеска закажаните 86. и 88. седница, но не ги наведуваат причините. На продолжението на 86-та седница...