Ознака: парламентарни избори

Најмалку деветмина загинати при инциденти на изборниот ден во Авганистан

Најмалку девет лица загинаа, а околу 110 други се ранети денеска при различни инциденти и неколку бомбашки напади во Авганистан, каде во тек се...

Објавени конечните резултати од парламентарните избори во Шведска

Владејачката шведска Социјалдемократска партија освои најмногу гласови на минатонеделните парламентарни избори во земјата, покажуваа официјалните резултати што беа објавени денеска.  Социјалдемократите на актуелниот премиер  Стефан Ловен...

Третиот пат во Хрватска води во социјализам

Рејтингот на Жив ѕид постојано расте, а од оваа партија отворено порачуваат дека не им се потребни ни ЕУ ни еврото Порастот на рејтингот на...