Ознака: парламентарни избори

ОБСЕ/ОДИХР: Предвремените парламентарни избори беа добро организирани и покрај пандемијата

Предвремените парламентарни избори во Македонија беа генерално добро спроведени и кандидатите можеа слободно да водат изборна кампања, но правната сигурност беше поткопана поради значајни...

Поради неусогласени сериски броеви на ливчињата имало краток прекин на гласањето...

На избирачкото место во селото Лојане, во општина Липково имало краток прекин на гласањето поради неусогласени сериски броеви на гласачките ливчиња, потврди Адмир Шабани,...

Пријави до МВР: Агитирање, нудење пари и организирано носење луѓе на...

Во периодот од 11.00 до 12.00 часот во МВР биле пријавени повеќе настани во врска со изборниот процес. Од МВР велат дека се постапува...

Рекордна излезеност во Македонски Брод, и понатаму ниска во Пласница

Како и пред три часа така и сега, излезеноста во општина Македонски Брод е најголема на целата територија на земјава, додека во општина Пласница...

Излезеноста до 13 часот е помала за 10,56 отсто во споредба...

Излезеноста до 13 часот на предвремените парламентарни избори е за 10,56 отсто помала во споредба со парламентарните избори во 2016 година. Денес до 13...

Во Прилеп се гласа мирно и според протоколите

Според протоколите, мирно се гласа на сите гласачки места во Прилеп. Граѓаните некаде чекаат во ред, некаде веднаш стигнуваат до избирачкиот одбор и гласаат....

Висока излезеност во Македонски Брод, ниска во Пласница

Во првите четири часа од денешното гласање на предвремените парламентарни избори, забележана е висока излезеност во општина Македонски Брод и традиционално ниска излезеност во...

Проширениот список на дијагнози го зголеми бројот на барања за гласање...

За разлика од изминатите години и децении, за предвремените Парламентарни избори што треба да се одржат на 15 јули, бројот на барања за гласање...

Директорот на БЈБ Тасевски во посета на ОВР Прилеп

Директорот на Бирото за јавна безбедност при МВР, Сашо Тасевски, како што информираа од МВР, денеска го посети Одделението за внатрешни работи Прилеп. При...

Одзивот и безбедноста засега енигма

ИЗБОРИ ВО ЕК НА ПАНДЕМИЈА НА КОРОНАВИРУС Актуелниот пораст со трицифрена бројка на новозаразени, но и бројка на починати секако ќе има влијание на одзивот...