Ознака: парламентарни избори

Парламентарни избори во Црна Гора

Во Црна Гора денеска се одржуваат парламентарни избори на кои учествуваат шест коалиции и пет политички партии. Избирачките места беа отворени утрово во 7 часот,...

ВМРО-ДПМНЕ ќе бара рачно пребројување на гласовите

На овие избори има огромен број на неважечки ливчиња, над 30 илјади кои се несвојствени за избори со ваква излезност, изјави портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ,...

МОСТ: Нападот врз страницата на ДИК отвора сомнежи за испланирано сценарио...

Граѓанската асоцијација МОСТ оценува дека предвремените парламентарни избори одржани на 15 јули минале во фер и демократска атмосфера. - Граѓаните повторно учествуваа во изборен процес...

ДИК: Коалицијата „Можеме“ освоила 327.329, ВМРО-ДПМНЕ – 315.344 гласови

Државната изборна комисија на прес-конференција соопшти дека СДСМ и коалицијата „Можеме“ освоиле најмногу гласови на парламентарните избори, односно 327.329 гласови. ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата освоиле 315.344...

На изборите регистрирани 31.466 неважечки ливчиња

На предвремените парламентарни избори кои што се одржаа вчера се регистрирани 31.466 неважечки ливчиња. Како што беше информирано на денешната јавна седница на Државната...

Следете ја седницата на ДИК

Започна јавната седница на Државната изборна комисија, на која се очекува да бидат објавени резултатите од предвремените парламентарни избори кои беа одржани вчера.  https://www.youtube.com/watch?v=ba6p5RG-u4s

Државната изборна комисија закажа јавна седница

Државната изборна комисија ќе одржи јавна седница денеска во 18.15 часот.  На седницата се очекува Државната изборна комисија да ги објави резултатите од предвремените парламентарни...

ОБСЕ/ОДИХР: Предвремените парламентарни избори беа добро организирани и покрај пандемијата

Предвремените парламентарни избори во Македонија беа генерално добро спроведени и кандидатите можеа слободно да водат изборна кампања, но правната сигурност беше поткопана поради значајни...

Поради неусогласени сериски броеви на ливчињата имало краток прекин на гласањето...

На избирачкото место во селото Лојане, во општина Липково имало краток прекин на гласањето поради неусогласени сериски броеви на гласачките ливчиња, потврди Адмир Шабани,...

Пријави до МВР: Агитирање, нудење пари и организирано носење луѓе на...

Во периодот од 11.00 до 12.00 часот во МВР биле пријавени повеќе настани во врска со изборниот процес. Од МВР велат дека се постапува...