17.8 C
Skopje
17.9.2021 - 4:03

Ознака: парламентарни избори

Трифoнов со тесно водство пред Борисов на пребројани 98,92 отсто од...

На пребројани 98,92 проценти од гласовите на парламентарните избори во Бугарија, Има таков народ, предводена од телевизискиот шоумен Слави Трифoнов, е во тесно водство...

ГЕРБ во тесно водство пред „Има таков народ“

Десноцентристичката партија ГЕРБ на поранешниот премиер Бојко Борисов освои 23,9 проценти од гласовите на парламентарните избори во Бугарија, покажаа податоците на Централната изборна комисија,...

Шоуменот Слави Трифонов во пол-позиција во бугарската изборна трка

Антиелитистичката партија „Има таков народ“ основана од популарниот телевизиски водител Слави Трифонов е во пол-позиција во пресрет на парламентарните избори кои утре ќе се...

Предизборна летна скандал-треска

И домашни превирања кај источниот сосед Според магазинот „Политико“, редицата политички скандали и безбедносни афери, почнувајќи од наводи за можна корупција на високи политичари, преку...

Заев: Следните парламентарни избори ќе се одржат во 2024 година

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев изјави дека предвремени парламентарни избори нема да има, и дека следните ќе се одржат во 2024 година. -...

Во неизвесност се надежите на Старџен за нов референдум за независност

Надежите на шкотската премиерка Никола Старџен за одржување на втор референдум за независност се во неизвесност откако првичните резултати од изборите покажаа дека нејзината...

Борисов има 75 пратеници

Потврдени конечните резултати од изборите во Бугарија Партијата на премиерот Борисов освои 25,8 проценти од гласовите. Бугарската Централна изборна комисија (ЦИК) ги објави конечните резултати од...

В недела парламентарни избори во Бугарија

Владејачката централно-десничарска партија ГЕРБ во Бугарија го зголеми водството пред опозициските социјалисти пред парламентарните избори, покажуваат две анкети. Бугарија ќе одржи парламентарни избори на 4...

Џесика Стојковски ја очекува довербата на Македонците во Западна Австралија

Утре во Западна Австралија ќе се одржат парламентарните избори, а Македонците ќе имаат можност својот глас да го дадат за едно добро познато име,...

Парламентарни избори во Црна Гора

Во Црна Гора денеска се одржуваат парламентарни избори на кои учествуваат шест коалиции и пет политички партии. Избирачките места беа отворени утрово во 7 часот,...