22.6 C
Skopje
19.10.2019 - 18:10

Ознака: парк

Скопје има нов парк – „Ибни Пајко” во центарот на градот

Од денеска Скопје е побогат за уште еден прекрасен градски парк, на левата страна на Вардар во срцето на некогашното Пајко Маало, веднаш зад...

Карпош ќе добие спортско-адреналински парк

На кејот на Вардар ќе се гради спортско-адреналинскиот парк во близината на вливот на реката Лепенец во Вардар. Ќе се протега на вкупна површина...

Нов парк за миленици во Влае 2

Скопската населба Влае 2 доби нов парк за миленици. Во новоотворениот парк се одржа и маалска дружба, каде што голем број карпошани дојдоа со...

Парк за миленици во населбата Влае

Општината Карпош денеска отвора нов парк за миленици. Новоизграденото место со неколку реквизити за милениците и простор за шетање се наоѓа во населбата Влае...

Исечен цел парк за изградба на градинка!

Со одлука на градските власти во Бар минатата недела биле исечени повеќе од 80 долгогодишни дрва во локалниот парк, каде што е предвидено да...

Нов парк во Драчево, на местото од исчистената депонија

Градоначалникот на Општина Кисела Вода Филип Темелковски и градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов денес извршија увид во градежните активности на локацијата во близина...

Грандиозен резерват за панди во Кина

Кина наскоро ќе добие резерват за панди во југозападната провинција Сечуан кој ќе биде двојно поголем од американскиот Национален парк Јелоустоун. Проектот чини вкупно 1,5...

Нов детски парк и урбан сквер за жителите на Нерези и...

Граѓаните од Нерези и Тафталиџе 2 во општина Карпош добија нов детски парк и урбан сквер. Новиот парк денеска на денот на општината 3-ри ноември,...

Инвеститорот кај Мајчин дом најави изградба на нов парк

Сопственикот на зградата што треба да се гради кај „Мајчин дом“ во општина Аеродром денеска преку соопштение најави дека ќе вложи средства во изградба...

Паркот во Чаир блесна со цветен аранжман

Паркот спроти поликлиниката во Чаир доби цветен аранжман. Парковското зеленило на таканаречениот нов зелен плоштад во општината сега навистина блесна. Освен трева на површина...