Ознака: парк

Се гради нов парк во Кисела Вода

На неуредениот простор меѓу улицата Лазар Димитров и железничката пруга во Кисела Вода деновиве се уредува нов парк. Новата зелена оаза ќе зафаќа површина...

Од идниот викенд продавачи во парк само со дозвола

Град Скопје од следниот викенд воведува ред за локациите и површината на која ќе може да работат мобилните продавачи, по реакциите на посетители дека...

На кејот на Вардар ќе се гради парк на 60.000 квадратни...

Градот Скопје денеска ќе распише конкурс за избор на идејно решение за уредување нов парк меѓу кејот на Вардар и булеварот Илинден, во Карпош...

Малолетничка нападната во парк во Скопје

Седумнаесетгодишно девојче било физички нападнато синоќа во парк на улицата Сава Михајлов во Скопје. Нападот го извршиле три лица. Од МВР информираат дека сучајот го пријавила...

Скопје има нов парк – „Ибни Пајко” во центарот на градот

Од денеска Скопје е побогат за уште еден прекрасен градски парк, на левата страна на Вардар во срцето на некогашното Пајко Маало, веднаш зад...

Карпош ќе добие спортско-адреналински парк

На кејот на Вардар ќе се гради спортско-адреналинскиот парк во близината на вливот на реката Лепенец во Вардар. Ќе се протега на вкупна површина...

Нов парк за миленици во Влае 2

Скопската населба Влае 2 доби нов парк за миленици. Во новоотворениот парк се одржа и маалска дружба, каде што голем број карпошани дојдоа со...

Парк за миленици во населбата Влае

Општината Карпош денеска отвора нов парк за миленици. Новоизграденото место со неколку реквизити за милениците и простор за шетање се наоѓа во населбата Влае...

Исечен цел парк за изградба на градинка!

Со одлука на градските власти во Бар минатата недела биле исечени повеќе од 80 долгогодишни дрва во локалниот парк, каде што е предвидено да...

Нов парк во Драчево, на местото од исчистената депонија

Градоначалникот на Општина Кисела Вода Филип Темелковски и градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов денес извршија увид во градежните активности на локацијата во близина...