28.4 C
Skopje
20.7.2019 - 17:52

Ознака: паркирање

Герила акција против несовесното паркирање во Битола

Денеска Битола осамна „украсена“ со жолти балони, закачени на неправилно паркирани возила со наслов „Ова не е паркинг“. На тој начин, со ваквата „герила...

Цената и метежот го уриваат концептот за правилно паркирање

Добро развиена мрежа за движење и циркулирање низ градот овозможува тој добро да функционира, а градот Скопје, за жал, не е на листата на...

За 24 часа изречени над 130 казни за непрописно паркирање

Сообраќајната полиција изминатите 24 часа напишала 133 казни за непрописно паркирање, а со специјалното возило „пајак“ подигнати се 84 возила, покажува денешниот билтен на...

Месечното паркирање во катните гаражи скапа опција за скопјани

Не е мал бројот на катни гаражи во Скопје, кои претежно се сконцентрирани во централното градско подрачје. Секаде низ светот користењето на катните гаражи...

Глобите за паркирање – психичка траума

За поздравување е одлуката на Владата за намалување на казните за физички и за правни лица. Казните навистина беа преголеми, таквиот пристап носеше повеќе...

Размини се ако можеш, паркирањето на улица станува нерешлива енигма

Кога јавните површини се третираат како приватен имот Со монтажни и со подземни паркинзи општините ќе го решаваат проблемот со паркирањето во сервисните улички, каде...

Ќе произлезе ли квалитетна одлука по жолчните дебати во градското собрание

Најавената одлука на скопскиот градоначалник Петре Шилегов за регулирање на паркирањето за моторите предизвика многу дебати помеѓу граѓаните, но, секако, и помеѓу моторџиите и...

Почнува летното сметање на времето на паркиралиштата на ЈП „Градски паркинг“

Од утре започнува летното сметање на времето на паркиралиштата, информираат од ЈП „Градски паркинг-Скопје“. Како што се наведува во соопштението, работното време во зоните А,...

Само тие немаат проблем со паркирање

Општинските инспектори не ги подигаат, бидејќи стравуваат од тужби од сопствениците Додека огромен број граѓани секојдневно мака мачат како да обезбедат паркинг-простор, расте бројот на...

Санкционирани 121 возило за непрописно паркирање во Скопје

Четири лица биле полесно повредени во две од вкупно пет сообраќајки случени во текот на изминатиот ден на подрачјето на СВР Скопје. Во три...