10.2 C
Skopje
29.11.2021 - 16:33

Ознака: Паркинсонова болест

Третман за Паркинсонова болест со помош на вештачка интелигенција

Центарот за национална технолошка иницијатива при Далекоисточниот федерален универзитет (ДВФУ) во Русија почна со собирање специјални податоци за формирање систем за предвидување на развојот...

Имплант во главата – надеж за спас на пациентите од Паркинсон...

Научниците создадоа имплант што овозможува лекови да бидат впумпани во мозокот. Овој концепт на имплант би можел масовно да го прошири видот на третман...