17.8 C
Skopje
18.6.2021 - 8:18

Ознака: паркинг

Пазарџиите не се откажуваат

Протестот на пазарџиите од Зелен пазар продолжува трет ден едноподруго, со што сообраќајот во Центарот на Скопје беше блокиран и утринава. Незадоволните пазарџии бараат намалување...

Пазарџиите го блокираа сообраќајот поради поскапувањето на паркингот

Протестот на пазарџиите од Зелен пазар кои бараат намалување на цените за паркинг на Општина Центар предизвика блокирање на сообраќајот на дел од булеварот...

Паркингот во Центар поскапува за 20 денари од 8 јануари

Од 8 јануари, цените за паркинг за 1 час на комерцијалните паркиралишта со кои стопанисува ЈП Паркинзи на Општина Центар ќе се покачат за...

Бесплатен паркинг за новогодишните и божиќните празници на паркинзите на ПОЦ

Отворените паркинзи на ПОЦ денеска ќе работат до 15 часот, затворените паркиралишта и катната гаража до 18 часот, а шалтерите за издавање договори во...

Нема да се толерира ниту непрописното паркирање на дипломатските возила

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, неколкупати писмено се обратил до амбасадите кои не ги почитуваат прописите за паркирање со потсетување дека своите службени возила...

Стана практика да се гради врз зеленило, а сакаме почист воздух

И во последниот случај пред детската градинка „Бубамара“ во Ново Лисиче, врз дел од паркот ќе се гради паркинг. Од невладините организации велат дека...

Се „крпат“ дупките на паркингот кај спортската сала „Боро Чурлевски“

Откако општината Битола му го одзеде паркингот на приватниот концесионер „Стентон градба“, новото јавно претпријатие за паркирање, кое го формира Советот на Битола почна...

Сообраќаен колапс му се случува на Кичево

Традиционално во периодот на месеците јули и август, кога во земјава на годишен одмор доаѓаат печалбарите родум од овие краишта, на Кичево му се...

Поевтинува паркингот во Битола

Општина Битола го раскина договорот за паркирање на приватниот концесионер и одлучи плаќањето да го врши јавното претпријатие кое неодамна беше формирано. Паркирањето во Битола...

Онлајн-платформа за паркинг во општината Центар

Профункционира новата веб-платформа на јавното претпријатие „Паркинзи на Општина Центар“, преку која сите услуги на претпријатието стануваат достапни и по електронски пат. Ова значи...