Ознака: паркинг

ПОЦ почнува со редовно бележење на хоризонталната сигнализација во Центар

Јавното претпријатие за јавни паркиралишта „Паркинзи на Општина Центар“ – Скопје од денеска почнува со редовното бележење на хоризонталната сигнализација на паркиралиштата со кои...

Општина Центар и пазарџиите постигнаа договор за проблемот со паркирање

Уредување на т.н. „див паркинг“ зад Зелениот пазар во Центар кој моментално е во хаотична состојба и не е функционален, е решението за кое...

Продажба на автомобили на паркинг пред зграда

Низ градот се забележува појава кога на паркинзи пред станбени згради на диво се продаваат половни возила, со што се узурпира просторот за паркирање...

ПОЦ: Пазарџиите протестираат затоа што им беа скратени сите злоупотреби

Во изминатите неколку дена пазарџиите од Зелен пазар протестираат бидејќи им беа скратени сите злоупотреби кои ги извршуваа секојдневно на паркиралиштето „Аутомакедонија“, велат од...

Пазарџиите не се откажуваат

Протестот на пазарџиите од Зелен пазар продолжува трет ден едноподруго, со што сообраќајот во Центарот на Скопје беше блокиран и утринава. Незадоволните пазарџии бараат намалување...

Пазарџиите го блокираа сообраќајот поради поскапувањето на паркингот

Протестот на пазарџиите од Зелен пазар кои бараат намалување на цените за паркинг на Општина Центар предизвика блокирање на сообраќајот на дел од булеварот...

Паркингот во Центар поскапува за 20 денари од 8 јануари

Од 8 јануари, цените за паркинг за 1 час на комерцијалните паркиралишта со кои стопанисува ЈП Паркинзи на Општина Центар ќе се покачат за...

Бесплатен паркинг за новогодишните и божиќните празници на паркинзите на ПОЦ

Отворените паркинзи на ПОЦ денеска ќе работат до 15 часот, затворените паркиралишта и катната гаража до 18 часот, а шалтерите за издавање договори во...

Нема да се толерира ниту непрописното паркирање на дипломатските возила

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, неколкупати писмено се обратил до амбасадите кои не ги почитуваат прописите за паркирање со потсетување дека своите службени возила...

Стана практика да се гради врз зеленило, а сакаме почист воздух

И во последниот случај пред детската градинка „Бубамара“ во Ново Лисиче, врз дел од паркот ќе се гради паркинг. Од невладините организации велат дека...