38.8 C
Skopje
5.8.2021 - 16:31

Ознака: пари

Наместо карго аеродром во Штип, парите се пренасочуваат за 99 проекти...

Владата вечерва на седница го утврди текстот на Анексот на Договорот за концесија склучен помеѓу државата и ТАВ Македонија ДООЕЛ. - Со Анексот на Договорот...

Вработен во „Пошта“ отворил туѓа пратка и ги трошел парите

Против 54-годишник од селото Долна Бањица, Гостиварско, поднесена е кривична пријава за злоупотреба на службената положба и овластувањето и издавање чек без покритие и...

Парите за карго аеродром во Штип ќе ги добијат општините за...

Владата донесe одлука со која е одобрена предлог листа на проекти од општини за финансирање од дополнителни средства кои се обезбедија со пренамената на...

На Велика Британија ѝ недостасуваат 50 милијарди фунти во готово

На Велика Британија ѝ недостасуваат 50 милијарди фунти во готово, тврди група британски законодавци, кои ја повикаа Англиската банка да го испита ова прашање. Претседателката...

Илјада битолчани молат за пари од Општината

Повеќе од 1.000 Битолчани годинава аплицирале за финансиска помош од Општината. Максималниот износ на доделените средства е до 15.000 денари за поединец. Според информациите од...

Зел пари лажејќи дека може да ослободи затвореник од Шуто Оризари

Вчера во 14 часот во СВР Скопје, Т. П. (56) од с. Ногаевци пријавил дека на 12.9.2020 бил измамен од едно лице. Според пријавеното,...

СЗО бара државите да даваат повеќе пари за запирање на пандемијата

Директорот на Светската здравствена организација, Тедрос Аданом Гебрејесус, ги повика државите да обезбедат пари за забрзување на производството на средства што би можеле да...

Мигрантите да се задржуваат на море со пари од ЕУ

Европските фондови се отворени за членките што сакаат да ги задржуваат мигрантите на бродовите под посебни правни услови Минатата недела еден официјален претставник на Брисел...

Прилепчанец земал 1.600 евра со лажно ветување дека ќе обезбеди визи...

Прилепската полиција поднесе кривична пријава против 38-годишниот Д.М. од Прилеп, поради сомнение дека сторил кривично дело „измама“. Во февруари минатата година пријавениот остварил контакт со...

СЗО: Потребни се повеќе пари за борба против пандемијата

Светската здравствена организација (СЗО) денеска предупреди за огромниот јаз меѓу средствата потребни за борба против пандемијата на коронавирусот и средствата што, всушност, се користат...