19.8 C
Skopje
28.9.2021 - 0:18

Ознака: пари

Гостиварец крадел пари од црква

42-годишен жител на село Врапчиште се сомничи дека извршил тешка кражба од црква во Гостивaрско. Според полицијата, вчера околу 11:10 часот на улица Гоце Делчев...

Пари, подароци, па дури и станови како награда за вакцина

Бран стимулациски политики за имунизација на населението низ светот Во трката за сѐ помасовна имунизација на населението, со цел да се намалат штетните последици на...

Од светското кино

Бабак, ирански студент во Грција, не се појавува на атинскиот аеродром да ги пречека родителите што му доаѓаат во посета. Пари (Мелика Фороутан) и...

Полицаец зел пари од странец за да му го регулира престојот...

Полицијата поднесе кривична пријава против П.Ј., полициски службеник во Кочани поради злоупотреба на службена положба и овластување. - Пријавениот искористувајќи ја својата службена положба ги...

Што им прават парите на луѓето?

Студија во Берлин проверува што се случува кога луѓето добиваат по 1.200 евра секој месец Искуството почна минатиот вторник: група избрани луѓе ќе добиваат безусловен...

Средношколскиот сојуз: Училишта бараат пари од учениците за издавање на свидетелства

Сојузот на средношколците реагира дека некои училишта бараат од учениците пари за издавање на свидетелства. - Изминативе неколку денови Сојузот на средношколци добива поплаки од...

Ново правило во ЕУ, построга контрола на парите што се пренесуваат...

Денеска низ целата Европска унија, стапува на сила правило според кое секој што влегува или излегува од нејзината територија мора да пополни декларација доколку...

За среќа не се потребни пари

Чувството на задоволство не доаѓа веднаш, туку со текот на времето, така што на крајот од еден исполнет ден сме посреќни отколку кога ќе...

Весели математики со народни пари

Списокот на ветени, планирани, почнати и незавршени проекти на политичките партии во Македонија е долг колку и избирачкиот список. Тој постојано се „ажурира“ пред...

Ќе има ли повеќе пари за стопанството

Според поранешниот министер за финансии Џевдет Хајредини, најновото намалување на основната каматна стапка нa Народната банка е во правец на создавање услови повеќе пари...