Ознака: пари

Илјада битолчани молат за пари од Општината

Повеќе од 1.000 Битолчани годинава аплицирале за финансиска помош од Општината. Максималниот износ на доделените средства е до 15.000 денари за поединец. Според информациите од...

Зел пари лажејќи дека може да ослободи затвореник од Шуто Оризари

Вчера во 14 часот во СВР Скопје, Т. П. (56) од с. Ногаевци пријавил дека на 12.9.2020 бил измамен од едно лице. Според пријавеното,...

СЗО бара државите да даваат повеќе пари за запирање на пандемијата

Директорот на Светската здравствена организација, Тедрос Аданом Гебрејесус, ги повика државите да обезбедат пари за забрзување на производството на средства што би можеле да...

Мигрантите да се задржуваат на море со пари од ЕУ

Европските фондови се отворени за членките што сакаат да ги задржуваат мигрантите на бродовите под посебни правни услови Минатата недела еден официјален претставник на Брисел...

Прилепчанец земал 1.600 евра со лажно ветување дека ќе обезбеди визи...

Прилепската полиција поднесе кривична пријава против 38-годишниот Д.М. од Прилеп, поради сомнение дека сторил кривично дело „измама“. Во февруари минатата година пријавениот остварил контакт со...

СЗО: Потребни се повеќе пари за борба против пандемијата

Светската здравствена организација (СЗО) денеска предупреди за огромниот јаз меѓу средствата потребни за борба против пандемијата на коронавирусот и средствата што, всушност, се користат...

Измамници ѝ зеле пари на постара жена – ја излажале дека...

Вчера во 15.30 часот во СВР Скопје, Ѓ.Б.(77) од Скопје пријавила дека во 9.00 часот телефонски ѝ се јавиле две непознати лица кои ја...

Му дал 1.000 денари на лице со здравствени проблеми за да...

Жител на Градско вчера дошол во дворот на А.С. (лице со здравствени проблеми) на ул. Борис Трајковски и му дал 1.000 денари за да...

Koj би зел најмногу пари од корона-фондот на ЕУ

Европската комисија откри детали за огромниот стимулативен пакет од 750 милијарди евра, кој би требало да биде одговор на пандемијата на ковид-19 и на...

Пари и пијалоци украдени од угостителски објект за време на полициски...

Крадец украл пари и пијалоци од угостителски објект во Скопје за време на полициски час. Според информациите на МВР, вчера А.М.(43) од Скопје пријавил во...