Ознака: парична казна

Парична казна за 15 лица заради непочитување на полицискиот час во...

Основното јавно обвинителство Гевгелија поднесе предлози за издавање казнени налози против 15 лица за непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член...

Парични казни за четворица гостиварци

Основното јавно обвинителство Гостивар до Основниот суд во Гостивар достави предлози за издавање на казнен налог против четири лица од Гостивар. Обвинетите се движеле...

Деветмина битолчани се соочуваат со парични казни

На деветмина битолчани, кои не го почитувале полицискиот час се соочуваат со парични казни од по 2.000 евра. Имено, Основното јавно обвинителство Битола предложи казни...

Скопското обвинителство побара казни за непочитувачи на здравствените прописи

Основното јавно обвинителство Скопје денеска поднесе предлози за издавање казнени налози против вкупно 20 лица за кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за...

Жители на Трубарево и Петровец шетале наместо да седат во изолација

Основното јавно обвинителство Скопје, постапувајќи по поднесени кривични пријави, до Основниот кривичен суд Скопје достави четири предлози за издавање казнен налог против лица обвинети...

Парична казна за две лица од Гевгелија, кои по враќањето од...

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Гевгелија денеска до Основниот суд – Гевгелија достави Предлог за издавање на казнен налог против две...

Казна за лидерот на левицата во Франција поради заплашување полицаец

Францускиот суд на крајно левичарскиот лидер, Жан-Лук Меленхон му додели тримесечна условна затворска казна и парична казна од осум илјади евра, поради заплашување на...

Германците кои не ги вакцинираат своите деца ќе се соочат со...

Законот во Германија ќе го прогласи вакцинирањето за задолжително за децата во училиштата и градинките, пренесува британскиот „Гардијан“. Родителите кои ќе одбијат да ги вакцинираат...

„Пуси рајот“ казнети за незаконско носење полициски униформи

Руски суд им одреди парична казна во висина од 1.500 рубли (околу 20 евра) на музичарките од феминистичката панк-група „Пуси рајот“ и на основачот...