7.6 C
Skopje
23.1.2021 - 23:06

Ознака: Париз

Мицкоски во Париз обвини дека Заев ја попречува правдата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, заедно со потпретседателот Александар Николоски и членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Николов во Париз остварија средба со членовите...

Сите се задоволни од состанокот на Нормандската четворка

Во Елисејската палата во Париз синоќа заврши самитот на лидерите на Нормандската четворка, а францускиот претседател Емануeл Макрон оцени дека состанокот бил продуктивен и...

Црвени линии во пресрет на новиот самит за Украина

Украинската опозиција објави црвени линии, меѓу кои и враќање на Крим под контрола на Киев, пред самитот во Париз за решавање на кризата во...

Стратегиска одлука или стратегиски конфликт за Западен Балкан

Со тоа што ЕУ не го смета Балканот за еден од своите стратегиски приоритети, таа направи колосална грешка. Но за замрзнувањето на процесот на...

Сите лица на една нехартија

Бранувањата што ги предизвика неформалниот предлог на Париз, т.н. нон пејпер, во врска со новата методологија за проширување на Унијата, не стивнуваат. Во продолжение...

На протестите низ Франција уапсени 260 лица

Француските безбедносни сили уапсиле повеќе од 260 учесници на вчерашните протести по повод првата годишнина од собирите на Жолтите елеци низ Франција, изјави денеска...

„Жолтите елеци“ со протест слават една година од нивното движење

Поддржувачите на движењето „жолти елеци“ денеска ја одбележуваат првата годишнина од протестот, кој започна како револт околу данокот за бензин по што стотици илјади...

Макрон го пречека Пендаровски во Париз

Претседателот на Франција, Емануел Макрон, го пречека македонскиот претседател Стево Пендаровски во Париз. - Вечерва имав чест да присуствувам на вечерата во пресрет на Парискиот...

Полициска акција во мигрантските диви кампови во Париз

Француската полиција утринава почна операција за евакуација на два кампa во североисточниот дел на Париз во кои се наоѓаат меѓу 600 и 1.200 мигранти. Околу...

Пендаровски ќе се сретне со Макрон во Париз следната недела

Претседателот Стево Пендаровски следниот вторник ќе оствари средба со неговиот француски колега, Емануел Макрон, во Париз. Пендаровски ќе престојува во Франција од 11 до 13...