Ознака: Париз

Музејот „Лувр“ затворен поради протести

Музејот „Лувр“ во Париз денеска беше затворен кога десетици демонстранти го блокираа влезот протестирајќи против намерата на француската влада да го смени даночниот систем. -...

Нада Прља за македонската современа уметност во Париз

Уметницата Нада Прља, претставничката на Македонија на минатото, 58. Биенале во Венеција, на 9 јануари во Париз одржа презентација на македонската современа уметност, во...

Париската полиција повторно употреби солзавец врз демонстрантите

Француската полиција повторно употреби солзавец за да ги растера демонстрантите кои го блокираа паркингот за автобуси во Париз, протестирајќи поради плановите на Владата на...

Балерини во Париз го играа „Лебедово езеро“ во знак на протест

Балерини го играа „Лебедово езеро“ пред Операта во Париз во знак на протест. Ваквиот потег е во знак на протест поради плановите на владата...

Судири меѓу полицијата и демонстрантите во центарот на Париз

Француската полиција употреби солзавец во центарот на Париз на протестот против пензиската реформа. Илјадници луѓе низ цела Франција излегоа на улиците, а вработените, вклучително и...

Мицкоски на средби со високи претставници во Париз

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денескa во Париз, заедно со потпретседателот, Александар Николоски и членот на ИК, Игор Николов имаа две билатерални средби. На...

Мицкоски во Париз обвини дека Заев ја попречува правдата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, заедно со потпретседателот Александар Николоски и членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Николов во Париз остварија средба со членовите...

Сите се задоволни од состанокот на Нормандската четворка

Во Елисејската палата во Париз синоќа заврши самитот на лидерите на Нормандската четворка, а францускиот претседател Емануeл Макрон оцени дека состанокот бил продуктивен и...

Црвени линии во пресрет на новиот самит за Украина

Украинската опозиција објави црвени линии, меѓу кои и враќање на Крим под контрола на Киев, пред самитот во Париз за решавање на кризата во...

Стратегиска одлука или стратегиски конфликт за Западен Балкан

Со тоа што ЕУ не го смета Балканот за еден од своите стратегиски приоритети, таа направи колосална грешка. Но за замрзнувањето на процесот на...