22.8 C
Skopje
19.6.2021 - 22:48

Ознака: Париз

Француската полиција со солзавец ги растера „жолтите елеци“ од улиците во...

Француските власти распоредија силни полициски сили во Париз и користеа солзавец, кога припадниците на движењето „жолти елеци“ се врати по подолго време на улиците...

Одметникот во борбата против ковид-19 го разгори историското ривалство

Кога францускиот премиер Жан Кастекс во четвртокот држеше прес-конференција во Париз, за да ги објави новите мерки за носење заштитни маски, во Марсеј се...

Париз и Марсеј прогласени за ризични зони поради коронавирусот

Шефот на француската државна здравствена служба изјави дека Париз и Марсеј се прогласени за ризични зони поради коронавирусот, откако властите објавија дека има нагло...

Париз воведе задолжителна обврска за маски на отворен простор

Властите во Париз денеска донесоа одлука за задолжително носење заштитни маски на бреговите на реките и каналите, како и на некои прометни улици во...

На нелегалните забави никој не размислува за коронавирусот

Ширум Европа луѓето итаат на настани организирани на социјалните мрежи и апликации и покрај ризиците негативно да се одразат Автори: Алекс Маршал, Томас Роџерс и...

Кино на вода во Париз

Некои градови го враќаат социјалниот живот по изолацијата поради коронавирусот, на иновативни начини за да има чувство за нормалност, а во исто време и...

Меридијани

Париз - Три месеци откако прогласи „војна“ со епидемијата на ковид-19, францускиот претседател Емануел Макрон во телевизиското обраќање до нацијата ја прогласи првата победа...

Меридијани

Кабул - Авганистанските власти соопштија дека најмалку 17 лица загинале во низа напади низ целата земја. Засега никој не ја презеде одговорноста за вчерашните...

Легендарната книжарница во Париз ги открива читачките навики на славни муштерии

Кога Силвија Биџ ја отвори „Шекспир и компанија“ во 1919 година, книгите на англиски јазик беа скапи и тешки за наоѓање во Париз. Писателите...

Париските предградија во пламен четврта ноќ по ред поради наводна полициска...

Немирите во париското предградие Хот-де Сен продолжија четврта ноќ по ред иако локалните префектури известуваат за намалено ниво на насилство во споредба со другите...