Ознака: Париз

Париз под строг режим на движење

Францускиот претседател, Емануел Макрон, објави строги ограничувања на движењето во целата земја, кои се очекува да траат најмалку две недели. Француската влада ги забрани сите...

Продолжува реконструкцијата на Богородичната црква

Работници беа забележани во понеделникот како се искачуваат на Богородичната црква во Париз за да го продолжат нејзиното реконструирање, 11 месеци откако пожар го...

ЕУ станува нуклеарна сила?

Францускиот претседател Макрон предлага ЕУ со помош на францускиот нуклеарен арсенал да стане светска нуклеарна сила, која ќе може на глобално ниво да се...

Ципрас побара од Париз да се отвори европскиот пат за Скопје...

Алексис Ципрас побара од Париз да се отвори европскиот пат за Скопје и за Тирана. Лидерот на СИРИЗА и поранешен премиер на Грција, во...

Француската влада одобри два закона за пензискиот систем

Француски работници денеска повторно протестираа во Париз во знак на револт против планот за реформи во пензискиот систем, поради што Ајфеловата кула беше затворена...

Од Париз почнува приближувањето до Токио

На турнирот од престижната Премиер-лига ќе настапат девет македонски каратисти во борби и во кати Деветмина македонски каратисти ќе учествуваат на престижната Премиер-лига, која од...

Музејот „Лувр“ затворен поради протести

Музејот „Лувр“ во Париз денеска беше затворен кога десетици демонстранти го блокираа влезот протестирајќи против намерата на француската влада да го смени даночниот систем. -...

Нада Прља за македонската современа уметност во Париз

Уметницата Нада Прља, претставничката на Македонија на минатото, 58. Биенале во Венеција, на 9 јануари во Париз одржа презентација на македонската современа уметност, во...

Париската полиција повторно употреби солзавец врз демонстрантите

Француската полиција повторно употреби солзавец за да ги растера демонстрантите кои го блокираа паркингот за автобуси во Париз, протестирајќи поради плановите на Владата на...

Балерини во Париз го играа „Лебедово езеро“ во знак на протест

Балерини го играа „Лебедово езеро“ пред Операта во Париз во знак на протест. Ваквиот потег е во знак на протест поради плановите на владата...