14.3 C
Skopje
20.4.2019 - 12:56

Ознака: Париз

Во Париз цената на станбен квадратен метар надмина 10 илјади евра

Во првиот квартал од 2019 година, цената на станбен квадратен метар во Париз надмина 10.000 евра во старите градби. За 10 години, цената по...

Лувр е најпосетуваниот музеј во светот

Парискиот музеј Лувр е најпосетуваниот музеј на светот, со повеќе од 10 милиони луѓе лани, посочува новата ранг листа на „Арт Њуспејпер“. Посетеноста на музејот...

Полицијата безмислосна кон демонстрантите во Париз

Зајакнувањето на безбедносните мерки во Париз за да се избегне ново насилство како минатата сабота за време на демонстрациите на жолтите елеци, резултираше со...

Кризен состанок во Париз по вчерашните насилства

Премиерот Едуар Филип ги повика министерот за внатрешни работи Кристоф Кастанер и неговиот државен секретар Лоренс Нуњез на кризен состанок по вчерашното насилство на...

Околу 45.000 лица учествуваа на „Маршот на векот“ за климатските промени...

Демонстрантите кои вчера маршираа мирно од плоштадот на Операта до плоштадот на Републиката во Париз, бараа „одговори на големината на еколошките влогови“, јави дописникот...

Париз: Најмалку 94 уапсени и 11 повредени во протестите на „жолтите...

Најмалку 94 лица се уапсени, а 11 се повредени во денешните протести на „жолтите елеци” во Париз и за време на судири со полицијата. Цел...

Црните кутии од авионот на „Етиопиан Ерлајнс“ испратени во Париз

Црните кутии од авионот на „Етиопиан Ерлајнс“ кој се урна кусо време по полетувањето од Адис Абеба, се испратени во Париз, соопшти авиокомпанијата. – Етиопска...

Проекција на слики од Ван Гог во Париз

Музејот на дигитална уметност „Работилница на светлината“ во Париз ги оживеа сликите на Винсент ван Гог, проектирајќи ги на големите ѕидови во поранешната леарница...

Сликите на Ван Гог „оживеаја“ во Париз

Музејот на дигитална уметност „Ателје де Лумиер“ ги „оживеа“ уметничките дела на холандскиот сликар Винсент ван Гог, проектирајќи ги на ѕидовите, објавува британски Гардијан“. https://www.youtube.com/watch?v=OgwbOV5_0eA

Младински протести во Париз против климатските промени

Под слоганот „Затоплете ги срцата, а не планетата“, околу илјади млади Французи маршираа денеска низ улиците на Париз против климатските промени, предводени од шведската...