-4 C
Skopje
18.1.2019 - 23:42

Ознака: Париз

Во Париз приведени 224 лица, затворени 20 метро станици

За време на протестот на Движењето „Жолти елеци“ во Париз денеска се приведени најмалку 224 луѓе, додека 20 метро станици се затворени. Во протестите...

Во судирите во Париз повредени најмалку 65 лица

Во денешните судири во Париз помеѓу демонстрантите и полицијата за време на протестот на „Жолтите елеци“ поради зголемување на таксата за гориво повредени се...

Во Париз приведени над 100 демонстранти

Во Париз трет викенд по ред избија судири помеѓу демонстрантите и полицијата за време на протестот на „Жолтите елеци“ поради зголемување на таксата за...

Повторно судири на протестите во Париз, 16 лица се упасени

Француската полиција денеска употребила солзавец врз демонстрантите во Париз кои се обиделе да ги пробијат безбедносните кордони кај Елисејските полиња. Во протестите се уапсени...

Во Париз нови протести на „жолтите елеци“ поради цените на горивата

Во Париз денеска почнаа нови протести поради зголемувањето на цените на горивата, кои демонстрантите во жолти елеци ги нарекуваат „втор чин“, по минатонеделните демонстрации. Француските...

Демонстрантите блокираа патишта низ Париз и овозможија бесплатен паркинг во Дизниленд

Демонстрантите во Франција, кои веќе втор ден протестираат поради поскапувањето на горивата и патарините и зголемувањето на даноците, денеска со неколку десетици возила блокираа...

Коза предизвика збунетост и паника во париското метро

Патниците во метрото во Париз денеска се изненадиле откако човек се качил со коза во возот на станицата „Тилери“, пренесува британски „Индипендент“. Според револтираните граѓани, човекот предизвикал...

Француската полиција спречила шест терористички напади од почетокот на годината

Француските специјални служби спречиле шест терористички напади од почетокот на годината, изјави министерот за внатрешни работи Кристоф Кастанер, на денот кога Франција се сеќава...

Макрон: Историјата се заканува да го повтори својот трагичен тек

На централната церемонија во Париз, чиј домаќин беше францускиот претседател Франсоа Макрон, учествуваа претседателите и премиерите на речиси 80 држави од сите пет континенти...