Ознака: Париз

Заложничка криза во Париз

Маж, кој тврди дека е вооружен, држи како заложници две лица во една канцеларија во центарот на Париз, соопшти попледнево француската полиција, нагласувајќи дека...

Награда за документарецот „Со љубов“ на Цветковски во Париз

Во амфитеатарот на „Иналко“ на Сорбона во Париз се одржа церемонијата на доделувањето на наградите со што се заокружи осмото издание на Фестивалот на...

Херојски спасувачки подвиг на парискиот „спајдермен“

Мамаду Гасама стана познат како „спајдермен од Париз“, како што го нарече градоначалничката на главниот град на Франција, Ан Идалго, откако тој се искачи...

Напаѓачот од Париз е чеченски џихадист?

Француските власти го идентификуваа напаѓачот што завчера во центарот на Париз со нож уби едно лица, а рани уште четири други. Станува збор за...

Напаѓачот на ИД од Париз имал француско државјанство

Мажот кој синоќа во центарот на Париз изврши напад со нож и при тоа уби едно лице, а повреди повеќемина, е роден во Чеченија...

Исламска држава повторно сееше страв во Париз – најмалку еден загинат,...

Едно лице загина синоќа при напад со нож во центарот на Париз. Напаѓачот е убиен од страна на француската полиција. Терористичката организација Исламска држава...

Париз во инфрацрвено

" order_by="sortorder" order_direction="ASC" returns="included" maximum_entity_count="500"]