5.8 C
Skopje
5.12.2021 - 16:19

Ознака: Париз

На протестите во Франција повредени 110 лица, уапсени 300

За време на масовните протести во Франција повредени се 110 лица, а уапсени се 300 демонстранти, соопшти денеска француската полиција, пренесува Ројтерс. Францускиот претседател Емануел...

Франција размислува да воведе вонредна состојба

Франција размислува да воведе вонредна состојба со цел да се спречи повторувањето на едни од најголемите нереди во последните повеќе од 10 година, изјави...

Во Париз приведени 224 лица, затворени 20 метро станици

За време на протестот на Движењето „Жолти елеци“ во Париз денеска се приведени најмалку 224 луѓе, додека 20 метро станици се затворени. Во протестите...

Во судирите во Париз повредени најмалку 65 лица

Во денешните судири во Париз помеѓу демонстрантите и полицијата за време на протестот на „Жолтите елеци“ поради зголемување на таксата за гориво повредени се...

Во Париз приведени над 100 демонстранти

Во Париз трет викенд по ред избија судири помеѓу демонстрантите и полицијата за време на протестот на „Жолтите елеци“ поради зголемување на таксата за...

Повторно судири на протестите во Париз, 16 лица се упасени

Француската полиција денеска употребила солзавец врз демонстрантите во Париз кои се обиделе да ги пробијат безбедносните кордони кај Елисејските полиња. Во протестите се уапсени...

Во Париз нови протести на „жолтите елеци“ поради цените на горивата

Во Париз денеска почнаа нови протести поради зголемувањето на цените на горивата, кои демонстрантите во жолти елеци ги нарекуваат „втор чин“, по минатонеделните демонстрации. Француските...

Демонстрантите блокираа патишта низ Париз и овозможија бесплатен паркинг во Дизниленд

Демонстрантите во Франција, кои веќе втор ден протестираат поради поскапувањето на горивата и патарините и зголемувањето на даноците, денеска со неколку десетици возила блокираа...

Коза предизвика збунетост и паника во париското метро

Патниците во метрото во Париз денеска се изненадиле откако човек се качил со коза во возот на станицата „Тилери“, пренесува британски „Индипендент“. Според револтираните граѓани, човекот предизвикал...