17.7 C
Skopje
16.7.2019 - 0:58

Ознака: Париз

Дали градовите можат да се справат со инвазијата на електрични скутери

Поефтини се такси, полесни за ракување од велосипеди и попрактични од автобуси. Но, со зголемување на бројката на несреќи со електричните скутери, сè посилни...

Лидерите на „жолтите елеци“ уапсени по тензиите со полицијата

Вкупно 152 лица се уапсени денеска во Париз на маргините на воената парада одржана по повод националниот празник на Франција, Денот на падот на...

„Летечкиот војник“ се вивна над Елисејските Полиња

По повод францускиот национален празник Ден на падот на Бастилја во Париз, вниманието го привлече поранешниот џет-ски шампион Френки Запата кој леташе на својот...

Ексклузивен поглед на обидите за обнова на Богородичната црква

  Речиси три месеци откако пожар ја оштети Богородичната црква во Париз, главниот архитект задолжен за обновувањето и реконструкцијата изјави дека сѐ уште постои ризик...

Крадци во Париз украле вино во вредност од 600 илјади евра

Крадци успеале да влезат во вински подрум на луксузен ресторан во Париз и украле најмалку 150 шишиња висококвалитетно вино во вредност од стотина илјади...

Париз не е само Ајфеловата кула, „Лувр“ и Триумфалната порта

Париз се сите улички што мирисаат на кроасани и овошни тартови, улици што мирисаат на „шанел“ и излози обоени во последната висока мода. Париз...

Пожарот во Богородичната црква во Париз не е последица на криминално...

Француските власти немаат основа за верување дека пожарот кој во април ја уништи париската Богородична катедрала, е последица на криминално дело, соопшти канцеларијата на...

Топлотниот бран ги исфрли постарите возила од сообраќајот во Париз

Париз ги исфрли постарите возила од сообраќајот на еден ден бидејќи топлотниот бран го зголемува загадувањето на градот. Регионалните власти проценуваат дека мерката што се...

Делата на Хоусего – од застрашувачки големи до деликатно ситни

Едно од делата на Хоусего, бронзената „Фигура што чекори 2“ (Дух), е поставено на отворено, во средината на фонтаната што се наоѓа пред самиот...

Посетителите на Олимписките игри во Париз во 2024 година ќе патуваат...

Произведувачот на авиони „Ербас“ во соработка со француската компанија за транспорт „РАТП груп“ ќе ја разгледуваат можноста за креирање на возила со можност за...