22.5 C
Skopje
26.8.2019 - 9:51

Ознака: парада

Ден на Воената руска морнарица, спектакл на вода и небо

Во Санкт Петербург се одржа главната парада на воени бродови во чест на Денот на Воената морнарица на Русија. Претседателот Владимир Путин изјавил дека...

Тунис се прости од својот претседател

Тунижани денеска се збогуваа со нивниот прв демократски избран претседател, Бежи Каид Есебси. На погребот присуствуваа лидерите на Франција, Шпанија, Катар, Алжир и други...

Парада на тишината

Пред една недела, маршот на гордоста и парадата на гордоста се разминаа во главниот град, решително и навидум со големи чекори. Додека нивните поворки...

Авиони, огномет и гафови на парадата на Трамп

    Уникатната интерпретација на декларацијата за независност од страна на американскиот претседател Доналд Трамп целосно дојде до израз синоќа кога тој изведе милитализирана и нетрадиционална...

Парада по повод Денот на победата над фашизмот во Москва

Во Москва се одржува парада по повод 9 мај, Денот на победата над фашизмот во Втората светска војна. На парадата учествува и рускиот претседател Владимир...

Мексиканскиот Ден на мртвите во знак на сеќавање на мигрантите

Парадата по повод Денот на мртвите во главниот град на Мексико, Мексико Сити, помина во знак на сеќавање на мигрантите што ги загубија животите...

Танц и марш на парадата во Пјонгјанг

Северна Кореја организираше парада во Пјонгјанг, по повод 70-годишнината од формирањето на државата, која беше одбележана со т.н. „масовни игри“ во кои учествуваа бројни...

Трамп: Нема да има парада, прескапо е!

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави денеска дека ја откажал воената парада планирана за ноември, бидејќи цената е „апсурдно висока“ и дека, наместо тоа, ќе...

Маршот на Пикачу во Јапонија

Околу 1.500 изведувачи облечени во костими на популарниот лик Пикачу од цртаниот филм „Покемон“ парадираа во Јокохама, Јапонија, во рамките на настанот чија цел...