Ознака: парада

Путин го одреди датумот на одржување на парадата по повод Денот...

Рускиот претседател, Владимир Путин, донесе одлука на 24 јуни да се одржи воена парада, која традиционално се одржува во Москва на 9 мај за...

Рик и Морти, браќата Блуз и истерувачите на духови собрани во...

  Разни маски и костими од филмските и стрип јунаци, огромни балони, бендови и познати личности продефилираа вчера по булеварот Холивуд, во рамките на традиционалната...

Во Њујорк одржана парада за Ноќта на вештерките

Десетици илјади маскирани учесници маршираа синоќа на 46. годишна парада за Ноќта на вештерките во Њујорк, која се одржа под засилен полициски надзор. Парадата долга...

Повторно парада на партиски суети

Во долгогодишното применување на овој „скратен пат на демократијата“ - лидерските средби, кои повеќе личат на собир на племенски старешини каде што доминираат партиските...

Кина одбележува 70 години од Републиката со голема воена парада

Во Пекинг со воена парада се одбележуваат 70 години од основањето на Народна Република Кина, во моменти ога земјата се соочува со бројни предизвици,...

На воена парада во Пекинг, Кина ќе го претстави своето ново...

Кинеските вооружени сили се очекува да откријат серија ново оружје на воената парада во Пекинг, како дел од амбициозната програма на претседателот Си Џинпинг. Главна...

Кина се подготвува да го импресионира светот

  Во тек се подготовките за одбележувањето на 70-годишнината од основањето на Народна Република Кина. Државниот празник што ќе се слави на 1 октомври подеднакво...

Кина ништо не препушта на случајноста подготвувајќи се за јубилејот

Гардијан Додека Пекинг се подготвува да го одбележи денот на основањето на кинеската држава со голема воена парада, кинеското лидерство се соочува со најтешките предизвици...

Ден на Воената руска морнарица, спектакл на вода и небо

Во Санкт Петербург се одржа главната парада на воени бродови во чест на Денот на Воената морнарица на Русија. Претседателот Владимир Путин изјавил дека...

Тунис се прости од својот претседател

Тунижани денеска се збогуваа со нивниот прв демократски избран претседател, Бежи Каид Есебси. На погребот присуствуваа лидерите на Франција, Шпанија, Катар, Алжир и други...