Ознака: папуа нова гвинеја

Евакуирани 15 илјади луѓе во Папуа Нова Гвинеја поради ерупција на...

Поради вулканска ерупција на Папуа Нова Гвинеја 15.000 луѓе се евакуирани во североисточниот дел на земјата, објавија денеска хуманитарните служби. Според „Ројтерс“, имало ерупција на...

Силен земјотрес ја погоди Папуа Нова Гвинеја, издадено предупредување за цунами

Силен земјотрес со јачина од 7,5 степени ја потресе Папуа Нова Гвинеја, соопшти американскиот геолошки завод. Пацифичкиот центар за цумани издаде предупредување на основа...

Земјотрес од 7,2 степени го погоди источниот дел на Папуа Нова...

Силен земјотрес со јачина од 7,2 степени според Рихтеровата скала го погоди источниот дел на Папуа Нова Гвинеја, но нема опаност од цунами, соопшти...