Ознака: папа

Папата од Ирак со апел за толеранција и братство меѓу народот

Папата Франциско за време на неговата прва папска посета во Ирак испрати апел за толеранција и братство меѓу народите. Тој замоли Ирачаните да ги почитуваат...

Папата ја именуваше првата жена на повисока позиција во Бискупскиот синод

Папата Франциско ја назначи Французинката Натали Беквар за потсекретар на Бискупскиот синод, прва жена на таа функција којашто има право да гласа, пишува Гардијан. Натали...

Папата им нуди бесплатно тестирање на бездомниците и сиромашните во Рим

Папата Франциско им нуди бесплатни тестови на коронавирус на сиромашните и бездомниците во Рим како дел од римокатоличката прослава на Денот на сиромашните, соопшти...

Ватикан тврди дека изјавите на папата за хомосексуалците биле извадени од...

Во писмо испратено до амбасадорите, Ватикан појаснува дека изјавите на папата Франциско во врска со истополовите бракови во неодамнешниот документарец се извадени од контекст...

Се појави бизарна скулптура на папа со метеор

Уметникот Јержи Калина за стогодишнината од раѓањето на Иван Павле Втори, пред Националниот музеј во Варшава, постави скулптура од починатиот папа. На скулптурата е...

„Двајца папи“ и заборавената човечка страна на папата

Ентони Хопкинс и Џонатан Прајс се ѕвездите на Нетфликс оваа сезона! Токму овие две звучни актерски имиња се она што веднаш им го привлекува...

Папата Григориј Четврти и војната против мачките

Во тринаесетиот век, папата Григориј Четврти им објави војна на мачките, со образложение дека црните мачки му служеле на сатаната. Поради ова, почнало истребувањето...

Папата го повика светот да се откаже од нуклеарната енергија

Папата Франциско го повика светот да се ослободи од нуклеарната енергија доколку сака иднината да им ја остави на идните генерации. - Мораме да донесеме...

Папата им подари луксузна палата на сиромашните

Папата Франциск одлучи палатата Миљори да ја претвори во дневен и ноќен прифатен центар за многумина бездомници и сиромашни, пишува италијанскиот весник „Ла Стампа“. Се...

Нов скандал фрла сенка врз „чистката“ во Ватикан

Блокот на продавници, канцеларии и апартмани на авенијата „Слоун 60“ некогаш беа складиште за стоковната куќа „Хародс“ во Лондон. Сега се жариште на последниот...