-0.2 C
Skopje
26.1.2022 - 20:48

Ознака: папа

Папата упатува молитва за мир во Украина

Тој предложи на 26 јануари да се одржи Ден на молитва за мир За време на неговото традиционално неделно обраќање до верниците на плоштадот Свети...

Да се ​​повреди жена значи да се навредува Бог, рече папата...

Папата Франциск го искористи новогодишното обраќање за да повика на прекин на насилството врз жените и рече дека тоа е навреда за Бога. Папата...

Папата Франциско: Клучни зборови за успешен брак се „молам“, „благодарам“ и...

Во обид да ги охрабри брачните двојки, папата Франциско рече дека пандемијата ги влошила постоечките проблеми во некои семејства, ги повика паровите да побараат...

Погледнете зад светилките и празничните украси и сетете се на сиромашните,...

Погледнете зад светилките и празничните украси и сетете се на сиромашните, рече римокатоличкиот поглавар, папата Франциско, на синоќешната божиќна миса во базиликата Свети Петар...

Папата Франциск ја критикуваше Европа: Запоставувањето на мигрантите е како потоп...

Во своето обраќање кон барателите на азил кои живеат во бегалскиот камп на грчкиот остров Лезбос, папата Франциск денеска го опиша запоставувањето на мигрантите...

Папата во посета на Кипар, со себе ќе земе 50 мигранти

Папата Франциск со себе ќе земе 50 мигранти од Кипар, изјави кипарскиот претседател Никос Анастасиадис. Во својот поздравен говор, Анастасиадис се осврна на проблемот со...

Путин, папата, кралицата Елизабета и други светски лидери со честитки по...

По повод 8 Септември, Денот на независноста, писма со честитки до претседателот Стево Пендаровски испратиле повеќе шефови на држави, меѓу кои и најмоќните светски...

Папата неделната миса ќе ја води од болница

Пост-оперативното закрепнување на папата Франциско се одвива нормално, тој оди и работи, но сè уште е рано во недела тој да даде благослов од...

Папата од Ирак со апел за толеранција и братство меѓу народот

Папата Франциско за време на неговата прва папска посета во Ирак испрати апел за толеранција и братство меѓу народите. Тој замоли Ирачаните да ги почитуваат...

Папата ја именуваше првата жена на повисока позиција во Бискупскиот синод

Папата Франциско ја назначи Французинката Натали Беквар за потсекретар на Бискупскиот синод, прва жена на таа функција којашто има право да гласа, пишува Гардијан. Натали...