Ознака: папа франциск

Еретичките тестенини на папата Франциск

Матео Салвини и италијанската ултра-десница открија нова цел во нивната борба за маргинализирање на муслиманите, а тоа се тортелините без свинско месо Автор: Џорџо Гиљоне Форин...

Папата провозе деца на мигранти во „папамобилот“

Папата Франциск денеска во својот „папамобил“ провозе осуммина деца од мигранти, кои неодамна стигнале во Италија од Либија. Франциско ги повика децата, кои доаѓаат од...

Почитувана светост, блажен папа Франциск

Ви благодарам што дојдовте во мојата татковина, Република Македонија. Ватикан и католичкиот свет, на чие сте чело, отсекогаш претставувале еден од столбовите на човештвото, биле...

Луѓе од целиот свет соединети на мисата во Скопје

  Посетата на папата Франциск на едно место соедини луѓе од различни држави, националности, но и религии. За време на мисата со која чествуваше поглаварот...

Света литургија на плоштадот „Македонија“

  Светата литургија на плоштадот „Македонија“, која пред малку започна ја следат околу 10 илјади граѓани, припадници на Римокатоличката црква, како и други граѓани и...

Папата се помоли пред споменикот на Мајка Тереза

Папата Франциско ја посети спомен куќата на Мајка Тереза, каде се помоли и положи цвеќе. Во спомен куќата, Папата се сретна со претставници на верските...

Папата Франциск: Ве охрабрувам да ја направите вашата земја светилник на...

Посетата на Неговата Светост, папата Франциск, на нашата земја продолжи со официјалниот државен пречек во претседателската резиденција „Вила Водно“, каде што високиот гостин и...

Иванов: Ве повикувам да се вклучите во духовната обнова на нашата...

По официјалната церемонија во претседателската Вила Водно, каде беше пречекан папата Франциск, пред државните власти, граѓанското општество и дипломатскиот кор се обратија претседателот во...

Папата Франциск во посета на претседателската вила (галерија)

Поглаварот на Католичката црква папата Франциск стигна во Вилата Водно, каде беше пречекан од претседателот во заминување Ѓорге Иванов. Пред платото на Вила Водно го...

Во исчекување на папата Франциск

Папата Франциск, секој момент се очекува да пристигне на Аеродромот Скопје каде што ќе биде  пречекан од претседателот Ѓорге Иванов и премиерот Зоран Заев. Од...