Ознака: папа франциск

Папата Франциск излезе од болница

Папата Франциск (84) денеска ја напушти болницата во Рим, каде имаше операција на дебелото црево пред 11 дена, објавија локалните медиуми. Фотографите од пред болницата...

Папата им се обрати на верниците по пауза од шест месеци

Папата Франциск денес го изрази своето одушевување пред верниците затоа што првпат излезе во јавноста по пауза од шест месеци. Утрово, во дворот на Сан...

Папата Франциск предупреди дека светот е на патот на самоуништување

Папата Франциск предупреди дека светот е на патот на самоуништување доколку политичките лидери не успеат храбро да ја искористат пандемијата на ковид-19 како шанса...

Папата Франциск им ја посвети велигденската молитва на старите и на...

Папата Франциск својата попладневна јавна молитва на велигденскиот понеделник ја посвети на старите и на болните лица, како и на штитениците на домовите за...

Папата Франциск повика да се забрза вакцинацијата во сиромашните земји

Во својата велигденска порака, папата Франциск ги повика државите да ја забрзаат вакцинацијата, особено во сиромашните земји и ги нарече скандалозни вооружените конфликти во...

Папа Франциск: Секогаш е можно да се започне одново

За време на Велигденското бдение во базиликата Свети Петар во Рим, папата Франциск им порача на верниците дека секогаш е можно да се започне...

Ирачките христијани го дочекаа папата Франциск по бројните разочарувања

Папата Франциск ја започна тридневната посета во Ирак, која е и негова прва меѓународна посета од почетокот на пандемијата. Поглаварот на Римокатоличката црква кој...

Личниот лекар на папата почина од коронавирус

Личниот лекар на папата Франциск, Фабрицио Сокорзи, почина како резултат на инфекција со коронавирус, објави весникот на Ватикан „Л’Осерваторе Романо“. Според весникот, папата Франциск го...

Папата Франциск нема да ја предводи новогодишната миса поради здравствени проблеми

Папата Франциск нема да ги води богослужбите по повод Новата година поради болки во грбот и десната нога, соопштија од Ватикан. Ова е првпат папата...

Папата ги откажа јавните настапи, верниците ќе го следат на Интернет

Папата Франциск ги откажа сите јавни настапи поради епидемијата на новиот коронавирус. Како што соопшти неговата служба, папата ќе им се обраќа на верниците преку...