Ознака: папа франциск

Папата прогласи десетмина нови светци

Папата Франциск денеска прогласи за светци десет луѓе блиски до Римокатоличката црква. Меѓу нив се холандски свештеник, антинацист убиен во концентрациониот логор Дахау и француски...

Папата Франциск бара примирје во Украина по повод православниот Велигден

Папата Франциск се приклучи на повикот на генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш за прекин на огнот во Украина на Велигден, кој православните...

Папата во пораката за Велигден ги повика светските лидери да ја...

Папата Франциск денеска ги повика светските лидери „да го слушнат плачот на народот за мир“ на овој „воен Велигден“. – Видовме премногу крв, премногу насилство...

Папата Франциск забележа дека украинските бегалци имаат подобар третман од останатите...

Папата Франциск изјави дека расизмот стои зад фактот што многу земји се поотворени за бегалците од Украина, отколку за луѓето од другите делови на светот. Говорејќи...

Папата Франциск размислува за патување во Киев

Папата Франциск, кој денеска пристигна во дводневна посета на Малта, рече дека размислува за патување во главниот град на Украина, Киев. За време на летот...

Папа Франциск: Запрете со масакрот

Папата Франциск денеска упати остра осуда за рускиот напад врз Украина. – Во името на Бога, нека се слушне плачот на страдалниците и нека престанат бомбардирањата...

Папа Франциск: Конфликтот во Украина не е специјална воена операција, туку...

Папата Франциск денеска ги отфрли тврдењата на Русија дека спроведува „специјална воена операција“ во Украина, изјавувајќи дека земјата е погодена од војна. -Во Украина течат...

Папата повика на „итно“ отворање на хуманитарни коридори за Украина

Папата Франциск денеска апелираше за прекин на конфликтот во Украина. Во неговите први директни јавни коментари откако рускиот претседател Владимир Путин нареди целосна инвазија на...

Папа Франциск: Војната е неуспех на човештвото

Папата Франциск на својот Твитер налог објави антивоена порака на украински, руски и англиски јазик, велејќи дека „секоја војна го остава нашиот свет во...

Папата ќе ги зајакнува односите со православната заедница преку посетата на...

Папата Франциск утре ќе отпатува во петдневна посета на Кипар и Грција за да ги зајакне односите со православната црква и да предупреди на...