Ознака: папата

Папата повика на дијалог и воздржаност

Папата Франциско денеска повика на дијалог и воздржаност, два дена откако САД го убија иранскиот воен командант Касем Сулејмани. Говорејќи денес на молитва во Ватикан,...

Папата ги критикуваше дебелите луѓе

Папата Франциско денеска ги критикуваше лошите и погубни навики за јадење на околу 700 милиони луѓе на планетата кои имаат прекумерна тежина, во порака...

Папата и светицата Мајка Тереза

Воодушевувањето и радоста од историската посета на папата Франциск во нашата држава спласнува. Секако, посетата на поглаварот на Римокатоличката црква и прв човек на...

Заев го замоли папата да се помоли за доброто на граѓаните...

Претседателот на Владата, Зоран Заев и Неговата Светост папата Франциск остварија одделна заедничка средба во рамките на програмата на апостолската посета на Неговата Светост...

Македонците за Ватикан биле Македонци и во 17 век!

Историски сведоштва пред посетата на папата: Ватикански документи во НУБ „Свети Климент Охридски“ - Скопје Според документи на Светиот престол, во Македонија никогаш не живееле Бугари...