Ознака: Папата Франциск

Папата донира еден милион евра за жителите на Рим кои имаат...

Папата Франциск донираше еден милион евра на фондот кој ќе им помага на жителите на Рим кои се погодени од економската криза предизвикана од...

Пендаровски му се заблагодари на папата за храброста што им ја...

Претседателот, Стево Пендаровски, оствари телефонски разговор со поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск. Од неговиот Кабинет, информираат дека претседателот Пендаровски во разговорот изразил жалење што...

Папата преку интернет ќе ја води мисата за Велигден

Со цел 1,3 милијарди католици ширум светот да можат да ги слушнат неговите зборови и покрај коронавирусот, папата Франциск ќе ја прекине вековната традиција...

Папата Франциск: Коронавирусот можеби е одговор на природата на климатските промени

Папата Франциск ја спореди пандемијата на коронавирусот со неодамнешните пожари и поплави како еден од одговорите на природата на амбивалентноста на светот кон климатските...

Папата издвои 750 илјади долари помош за сиромашните земји

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск, издвои 750.000 американски долари помош за болници, училишта, старечки домови и други установи коишто ги води Католичката црква...

Папата и неговите соработници не се заразени со коронавирус

Ватикан објави дека тестовите на папата Франциск и неговите најблиски соработници се негативни на коронавирусот. Во Ватикан, тестирани биле 170 лица, а шест од нив...

Папата Франциско не е заразен со коронавирус

Папата Франциско е негативен на коронавирусот, пренесе денеска италијанскиот печат. Според новинската агенција „Анса“, тестирањето на поглаварот на Римокатоличката црква било извршено во хотелот Каса...

Папата Франциск: Луѓето, а не профитот, мора да бидат во центарот...

Папата Франциск испрати писмена порака за да ги потсети делегатите на годинешниот Светски економски форум во Давос на моралната обврска да ги стават луѓето,...

Папата се моли за жртвите од земјотресот во Албанија

Папата Франциск изјави дека денес се моли за жртвите од земјотресот во Албанија. Во неделното обраќање на плоштадот „Свети Петар“, папата Франциск рече дека Албанија...

Папата Франциск во посета на Јапонија

Папата Франциск денеска допатува во Јапонија каде ќе ги посети и Хирошима и Нагасаки во рамките на кампањата против нуклеарното оружје. Папата ќе прочита порака...