Ознака: Папата Франциско

Папата пристигна во Мосул

Папата Франциско пристигна денеска во северен Ирак во Мосул, каде ќе се моли во разурнатите цркви, кои беа уништени од терористичката Исламска држава. Тој ќе...

Папата го нападна предлогот на Трамп за израелско-палестинскиот проблем

Папата Франциско предупреди на неправедно решение на израелско-палестинскиот проблем, нагласувајќи дека тоа ќе биде само вовед во нова криза, по блискоисточниот мировен предлог на...

Папата ја отвора тајната архива на Ватикан од Втората светска војна

Папата Франциско одлучи да ја отвори тајната архива на Ватикан, која се однесува на Втората светска војна, кога врховен поглавар бил Пиe Дванаесетти. Тоа е...

Папата Франциско повика на искоренување на трговијата со луѓе

Папата Франциско денеска ги повика сите земји во светот да ги искоренат причините за трговија со луѓе и да ги заштитат жртвите. Обраќајќи се на...

Папата Франциско добил писмо од Мадуро, но сѐ уште не го...

Евентуалното посредување на Ватикан во Венецуела бара одобрување од две страни, изјави синоќа поглаварот на Римокатоличката црква Франциско и додаде дека примил писмо од...

Папа Франциско: Ниту едно насилство не може да биде верски оправдано

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциско денеска во Абу Даби оцени дека ниту едно насилство не може да биде оправдно со верски причини. – Ниту...

Ватикан: Папата Франциско внимателно ја следи состојбата во Венецуела

Папата Франциско внимателно ја следи состојбата во Венецуела и Ватикан ќе ги поддржи сите напори кои ќе стават крај на страдањата на народот во...

Папата Франциско во божиќна посета на претходникот Бенедикт

Папата Франциско, по повод Божик, го посети својот претходник – Бенедикт 16 во неговата резиденција, соопшти Ватикан. Двајцата пати разговарале во манастирот „Матер Еклезија“ во...

Папата Франциско: Повеќе нема да има прикривање на сексуалното злоставување

Папата Франциско денеска вети дека Католичката црква никогаш повеќе нема да ги прикрива сексуалните злосторства и побара од свештениците, кои силувале и малтретирале деца,...

Папата Франциско: ОН да се насочи кон солидарност со мигрантите

Папата Франциско изрази надеж дека новиот Глобален договор на Обединетите нации за миграцијата ќе се насочи кон солидарност со мигрантите. Пред верниците на плоштадот „Свети...