4.8 C
Skopje
28.10.2021 - 12:20

Ознака: паника

Како да спречите напад на паника

Дали ги знаете симптомите на паничниот напад, од кој страдаат голем број луѓе во светот? Забрзаното темпо на живот и изложеноста на стрес го...

Македонски Телеком: Немаме 5G мрежа во употреба

Mакедонски Телеком реагира дека немаат 5G мрежа во употреба, по информациите објавени на социјалните мрежи дека тие ја активирале мрежата која има негативно влијание врз...

Анксиозност и паника ги вжештија линиите за психолошка поддршка

Полицискиот час и забраните за социјален живот сѐ повеќе влијаат на луѓето. Психолозите советуваат како да се поставите и како да го поминувате корисно...

Зошто се празнат полиците во супермаркетите?

Психолозите откриваат Појавата на коронавирусот најпрво предизвика распродажба на заштитните маски, а потоа на средствата за дезинфекција, но она што сега недостига на полиците на...

ЗНМ: Новинарите да известуваат одговорно и да избегнуваат создавање паника

Здружението на новинарите на Македонија се придружува на повикот на Европската федерација на новинари (ЕФН) во апелот до медиумите да известуваат одговорно и да...

Во Австралија тепачки поради тоалетна хартија, таблоид објави празни страници

Австралискиот таблоид „Дарвин“ се пошегува денес на сметка на паниката предизвикана од ширењето на новиот коронавирус и големата набавка на тоалетна хартија со објавување...

Засилен надзор и проверка на храната

Од Агенцијата за храна и ветеринарство препорачуваат граѓаните да внимаваат при приготвувањето храна од животинско потекло, бидејќи коронавирусот може да се пренесе и преку...

СЗО го крена нивото на опасност на „многу високо“

Светската здравствена организација (СЗО) го крена нивото на опасност и ширењето на коронавирусот на глобално ниво на „многу високо“, но предупреди дека нашиот најголем...

Спасовски: Нема потреба од паника, сѐ е под контрола

Претседателот на Владата, Оливер Спасовски на прес-конфереција изјави дека нема потреба од паника во јавноста поради појавата на првиот случај на заболен од коронавирусот. -...