2.8 C
Skopje
28.1.2022 - 15:06

Ознака: пандемија

Проф. Даниловски: До крајот на февруари омикронот ќе спласне и ќе...

Омикрон, вели тој, пламна како шумски пожар, но како и секоја огнена стихија, почна да се задушува сам во себе! Сѐ повеќе му недостасува...

Не можеме да ѝ дозволиме на пандемијата да се тетерави меѓу...

Во екот на уривањето на рекордите на новозаразени луѓе во светот, Светската здравствена организација (СЗО) ги повика сите земји да работат заедно за да...

Кои маски најдобро штитат во услови на зголемена заразност на коронавирусот?

Зголемувањето на бројот на случаи на ковид-19 ја подигна и свесноста за заштита од заразата, со што повторно се актуелизира прашањето кои маски пружаат...

СЗО претпазливо најави можен крај на пандемијата, стравувајќи од нови изненадувања

Сојот омикрон на коронавирус, кој би можел да зарази 60 отсто од Европејците до март, започна нова фаза на пандемијата во регионот и може...

Бил Гејтс ги повикува најбогатите држави да инвестираат милијарди во развојот...

Основачот на „Мајкрософт“ и филантроп, Бил Гејтс, ги повика богатите земји да инвестираат милијарди долари во развојот на вакцини за да може човештвото да...

Петличковски: Околу пикот сме на омикрон, не е време за олабавување

Некаде сме околу пикот на омикрон, имајќи предвид дека овој последен бран се ширеше многу брзо и многу побрзо стивнуваше, и во соседството и...

Гебрејесус: Пандемијата не е ни блиску до крајот, погрешно е да...

Генералниот директор на Светската здравствена организација ги предупреди светските лидери дека пандемијата на коронарниот вирус „не е ни блиску до крајот“, во услови кога...

Луѓето без сертификат, како што сум јас, веќе не сме дел...

„Си-ен-ен“ разговараше со еден од водечките европски антиваксери Пред избивањето на ковид-19, Николас Римолди никогаш не присуствувал на протест, но во текот на пандемијата, во...

Ќе се снајде ли Македонија во трката за ветувачките лекови на...

Новите лекови против ковид-19 произведени од страна на американските фармацевтски компании ветуваат пресвртница во борбата против пандемијата, но додека некои држави веќе ги воведуваат...

Проф. Даниловски: Пикот на омикрон го очекувам за пола месец, ни...

Колку се реални дневните статистики на новозаразените? Дали вистинската бројка е многу повисока? Ова се само дел од дилемите, поради кои епидемиологот Даниловски смета...