Ознака: паметни телефони

„Хуавеи“ со загуба од 30 милијади долари

Основачот и директор на „Хуавеи“, Рен Женгфеи, потврди дека приходите на овој телекомуникациски гигант ќе бидат за 30 милијарди долари помали отколку што е...

Социјалните мрежи ја компромитираат воената подготвеност на најмоќните

Истражувачите од Стратешкиот центар за комуникации на НАТО (Стратком) искористија податоци, главно од социјалните мрежи, за успешно да идентификуваат 150 војници, да лоцираат неколку...

Патријарх Кирил: Паметните телефони водат до aнтихрист

Патријархот московски и на цела Русија, Кирил рече дека капацитетот за собирање податоци што го имаат уредите како што се паметните телефони може да...

Паметните телефони ризик за приближување кон антихристот

Поглаварот на Руската православна црква патријархот Кирил денеска изјави дека капацитетот на уредите за собирање на податоци, како што се паметните телефони, ризикува човештвото...

Секој петти смартфон ќе поддржува 5G до крајот на 2021 година

Следната голема иновација на глобалниот пазар на паметни телефони ќе биде воведувањето на првите уреди со дисплеи на преклопување, како и изградбата на 5G...

„Ксиаоми“ објави добивка од 2,1 милијарда долари со продажба на 32...

Ксиаоми објави профит од 2,1 милијарда долари за својот прв квартал како јавна компанија. Во соопштението за инвеститорите, компанијата соопшти дека приходите во вториот...

Арбер Адеми: На паметните телефони не им е местото во училиштата

Ваквите прашања, како што е употребата на мобилните телефони и слични средства на информатичката технологија во денешно време, ги ставаат на разни предизвици модерните...

„Фејсбук“ снабдувал со лични податоци и производители на паметни телефони

Социјалната мрежа „Фејсбук“ доставувала огромно количество лични податоци за корисници на компании како „Амазон“, „Епл“, „Блекбери“, ХТЦ, „Мајкрософт“, „Самсунг“ и десетици други производители на...

Епл ќе користи ОЛЕД дисплеи за сите свои телефони од 2019...

Според информациите од корејското издание на „ET Њуз“, Епл одлучиле да се префрлат на OЛЕД дисплеи во своите паметни телефони од 2019 година. Ова значи...

Преку паметните телефони до целосна контрола на нечиј живот

Хакерите преку специјални алатки откриваат податоци за жртвите, како што се нивните броеви и е-адреси, за преку нив да пристапат до платежните картички и...