2.8 C
Skopje
7.12.2021 - 13:01

Ознака: Палестина

Затворена изложбата за поддршка за Палестина во галеријата „Вајтворт“ во Манчестер

Светот е сцена Пораката за солидарност со Палестина на уметничката група „Форензик архитекчр“, номинирана за престижната награда за современа уметност „Тарнер“, е повлечена од изложба...

Нови судири меѓу Палестинците и израелската полиција

Во Ерусалим избувнаа нови немири меѓу палестинските демонстранти и полицијата во населбата Шеик Џарах, објавија светските агенции. До конфликтот дошло по големите тензии во населбата...

Израел бомбардираше позиции на Хамас како одговор на „балоните со бомби“

Прекршено примирјето во Појасот Газа Израел синоќа ги бомбардираше позициите на Хамас, со што беше прекршено примирјето во Појасот Газа, јавуваат светските агенции. Израелската страна тврди...

Примирје меѓу Изрaел и Палестинците може да има веќе од утре

До прекин на огнот меѓу Израел и Палестинците може да дојде веќе во петок, пишува „Волт стрит журнал“. Повикувајќи се на извори вклучени во преговорите,...

Израел неутрализирал оператива на Хамас која стрелала ракети од Газа

Израелските воздухопловни сили (ИАФ) неутрализирале оперативна единица на Хамас, движењето што го контролира Појасот Газа, која од Газа стрелала ракети кон Израел, објави ИАФ...

Шефот на европската дипломатија повика на прекин на огнот меѓу Израел...

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, денеска повика на итен прекин на насилството и прекин на огнот меѓу Израел и Палестина. - Целта е да...

Нетанјаху најави уште поостра реакција во претстојните неколку денови

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека земјата ќе го засили својот одговор на ракетните напади во претстојните неколку денови. Тој по состанокот со водачите...

Двајца тајландски работници загинаа во јужен Израел во силен минофрлачки оган...

Двајца тајландски работници загинаа, а неколку цивили и еден војник се ранети попладнево во минофрлачки напад на Хамас кон граничните заедници со Газа по...

Ердоган предлага нов владејачки модел за Ерусалим

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган вчера предложи формирање комисија со еврејски, муслимански и христијански претставници, која би управувала со Ерусалим, пренесуваат агенциите. Ердоган исто така...

САД и Кина работат на примирје меѓу Израел и Палестина?

Меѓународните институции што сакаат да помогнат во решавањето на конфликтот се соочени со големи предизвици на патот кон мирот САД му соопштија на Советот за...